Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spółka dnia: Po strajku JSW wydobywa mniej węgla

0
Podziel się:

Inwestorzy skupiają się na posiedzeniu rady nadzorczej, która zajmie się sprawą prezesa.

Spółka dnia: Po strajku JSW wydobywa mniej węgla
(JSW, mat. prasowe)

Po informacji na temat zdolności produkcyjnych spółki, akcje JSW tracą na wartości. Patrząc jednak na skalę wzrostów obserwowaną w ostatnim czasie można to także traktować w kategorii lekkiego odreagowania. Według ostatnich ustaleń ze związkowcami, spółce uda się zmniejszyć koszty. Dziś w centrum uwagi inwestorów jest posiedzenie rady nadzorczej JSW, która rozpatrzy dymisję jej prezesa.

Inwestorzy pozytywnie reagują na informacje o powrocie górników do pracy. We wtorek JSW poinformowała, że pełna zdolność produkcyjna spółki zostanie osiągnięta dopiero pod koniec tygodnia. W poniedziałek, czyli podczas pierwszego dnia, kiedy górnicy powrócili do pracy po strajku rozpoczętym 28 stycznia wydobycie było niższe o 10 procent w stosunku do średniego dobowego wydobycia założonego na ten miesiąc.

Spółka tłumaczy ten fakt koniecznością przeprowadzenia dodatkowych prac zabezpieczających potrzebnych ze względu na długi przestój w prowadzeniu wydobycia. JSW ma także problemy z kopalnią Knurów-Szczygłowice, gdzie od kilku dni zmaga się z pożarem.

W piątek zarząd zawarł porozumienie ze związkowcami. Dzięki niemu w perspektywie kolejnych miesięcy można liczyć na oszczędności rzędu 400 milionów złotych. Będzie to możliwe dzięki uzależnieniu 50 procent czternastej pensji od zysków spółki. Wdrożony zostanie również sześciodniowy tydzień pracy. Znikną także czternastki dla pracowników administracji. Z kolei powstałe w wyniku protestu straty mają być odpracowane w dni wolne.

To był główny warunek związkowców

Dziś o 12:00 rozpoczęło się posiedzenie rady nadzorczej, która zajmie się m.in. sprawą rezygnacji Jarosława Zagórowskiego ze stanowiska prezesa zarządu JSW. Spółka poinformowała, że powodem takiej decyzji jest_ rozpętana przez liderów związkowych fala bezprzykładnej nienawiści i agresji wobec prezesa. Jarosław Zagórowski został prezesem JSW w maju 2007 roku. Ze spółką jest związany od 2003 roku. Wcześniej zasiadał w radzie nadzorczej węglowej firmy. _

Rezygnacja to efekt żądań związkowców, którzy chcieli bezwarunkowej rezygnacji prezesa. Aby postulat ten został spełniony, musiały zostać wypełnione przez pracowników trzy warunki postawione przez Zagórowskiego. Chodzi o popisanie porozumienia pomiędzy stronami, powrót do pracy związkowców od poniedziałku oraz ostateczne uzgodnienie kwestii sześciodniowego tygodnia pracy. Rada nadzorcza zajmie się również audytem kosztów spółki._ _

Co na to inwestorzy?

Akcje JSW od 12 stycznia mocno zyskują. Od tego czasu zdrożały one o 25 procent. Nie da się jednak ukryć, że spółka cały czas jest blisko historycznych minimów.

Notowania akcji JSW od 12 stycznia

Od momentu debiutu na GPW akcje JSW poszły w dół o około 80 procent. Przed debiutem można było kupić maksymalnie 75 akcji po cenie 136 złotych za sztukę. Zatem jeżeli ktoś zainwestował w maksymalny pakiet i trzyma go do dziś, to stracił ponad 8000 złotych.

Notowania akcji JSW podczas wtorkowej sesji

We wtorek rano akcje JSW zyskiwały na wartości. Przed godziną 10:00 spadły one poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Po godzinie 12:00 strata dzienna wynosiła ponad procent.

Czytaj więcej w Money.pl

spółka dnia
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)