Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sprzedaż miedzi płatnej KGHM wyniosła 61,8 tys. ton w maju, spadek o 3% r/r

12
Podziel się

Sprzedaż miedzi płatnej KGHM Polska Miedź wyniosła 61,8 tys. ton w maju 2020 r. i była niższa o 3% niż rok wcześniej, podała spółka, przedstawiając wstępne dane.

Sprzedaż miedzi płatnej KGHM wyniosła 61,8 tys. ton w maju, spadek o 3% r/r
bErMeNrF

"Sprzedaż miedzi płatnej wyniosła 61,8 tys. ton i była niższa o 1,8 tys. ton (-3%) w porównaniu do sprzedaży miedzi z maja 2019 roku. Powodem spadku była niższa sprzedaż miedzi zrealizowana przez KGHM Polska Miedź S.A. oraz KGHM International LTD. Wzrost sprzedaży wykazała kopalnia Sierra Gorda" - czytamy w komunikacie.

Sprzedaż srebra wyniosła 123,8 tony i była niższa o 19,6 tony (-14%) w porównaniu do sprzedaży z maja ub. roku. Wynik ten związany był przede wszystkim z niższą sprzedażą srebra z polskich aktywów produkcyjnych.

Sprzedaż TPM wyniosła 11,1 tys. troz i była niższa o 7,7 tys. troz (-41%) w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku. Gorsze wyniki sprzedażowe odnotowała KGHM Polska Miedź.

bErMeNrH

Sprzedaż molibdenu wyniosła 0,6 mln funtów i była niższa o 0,3 mln funtów (-33%) w odniesieniu do maja 2019 roku. Spadek sprzedaży dotyczył kopalni Sierra Gorda oraz Robinson.

W spółce-matce:

- Sprzedaż miedzi wyniosła 48,2 tys. ton i była niższa o 3,0 tys. ton (-6%) w porównaniu do maja 2019 roku. Na sytuację tę wpływ miała głównie niższa produkcja miedzi w kwietniu i maju bieżącego roku (w sumie o ok. 3,5 tys. ton). Dodatkowo w kwietniu zachowany został poziom sprzedaży z analogicznego okresu roku 2019 co skutkowało koniecznością odbudowy zapasów w maju 2020.

- Sprzedaż srebra wyniosła 120,8 tony i była niższa o 21,4 tony (-15%) w porównaniu do sprzedaży zrealizowanej w maju 2019 roku. Spadek wynikał z niższej produkcji srebra oraz uzgodnionego harmonogramu wysyłek do klientów w roku bieżącym. W celu ograniczenia kosztów logistycznych sprzedaż srebra poza granicę Polski odbywa się zazwyczaj jednorazowo w ok. 20 tonowych partiach. Oznacza to, że wzrost / spadek ilości wysyłek nawet o jedną ma bardzo duży wpływ na dynamikę sprzedaży w analogicznej perspektywie czasowej.

bErMeNrN

- Sprzedaż TPM wyniosła 1,2 tys. troz i była niższa o 9,8 tys. troz (-89%) w porównaniu do sprzedaży maja 2019 roku. Różnica spowodowana była brakiem wysyłki na rynki zagraniczne. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku wysyłek srebra, wysyłki złota na eksport również odbywają się w większych jednorazowych partiach (zazwyczaj nie mniej niż 200 kg).

W KGHM International:

- Sprzedaż miedzi wyniosła 6,5 tys. ton i była niższa o 0,6 tys. ton (-8%) w porównaniu do sprzedaży maja 2019 roku. Głównym czynnikiem była niższa sprzedaż katod Franke wynikająca z niższej produkcji (o ok. 1,4 tys. ton płatnej miedzi). Wzrost o ok. 0,9 tys. ton odnotowano natomiast w przypadku miedzi pochodzącej z koncentratu Robinson (wyższy wolumen sprzedanego materiału o ok. 5,5 tys. ton wagi suchej związany z uzgodnionym z klientami harmonogramem wysyłek).

- Sprzedaż TPM wyniosła 7,1 tys. troz i była wyższa o 1,8 tys. troz (+34%) w porównaniu do analogicznego okresu 2019 roku. Powodem wzrostu była przede wszystkim wyższa sprzedaż TPM pochodzących z Zagłębia Sudbury wynikająca z wyższej produkcji rudy oraz wyższej zawartości palladu i platyny w sprzedanym materiale.

bErMeNrO

- Sprzedaż srebra wyniosła 0,5 tony i była o tę ilość wyższa od sprzedaży maja ubiegłego roku. Na różnicę wpłynęło skorygowanie w maju ubiegłego roku prowizorycznych zawartości srebra zawartego w koncentracie Robinson w odniesieniu do wcześniej zrealizowanych wysyłek.

- Sprzedaż molibdenu wyniosła 0,038 mln funtów i była niższa o 0,102 mln funtów (-73%) od sprzedaży zrealizowanej w analogicznym okresie 2019 roku. Sprzedaż maja 2020 roku była odzwierciedleniem wielkości produkcji w tym okresie (niższej o ok. 0,1 mln funtów).

W Sierra Gorda (55% udziału KGHM):

- Sprzedaż miedzi wyniosła 7,1 tys. ton i była wyższa o 1,8 tys. ton (+34%) w porównaniu do sprzedaży odnotowanej w maju 2019 roku. Przyczyną był, wynikający z ustalonego harmonogramu wysyłek oraz wyższej produkcji miedzi, wyższy wolumen sprzedanego koncentratu miedzi o ok. 16,3 tys. ton wagi suchej (liczonych dla 100% udziałów) w maju bieżącego roku.

bErMeNrP

- Sprzedaż molibdenu wyniosła 0,6 mln funtów i była niższa o 0,2 mln funtów (-25%) w odniesieniu do maja ubiegłego roku. Wielkość sprzedaży molibdenu odzwierciedla harmonogram przerobu koncentratu molibdenu i zwrotu tlenków molibdenu przeznaczonych na sprzedaż, jak również planowane i zrealizowane wielkości produkcji molibdenu w kopalni Sierra Gorda.

- Sprzedaż srebra wyniosła 2,5 tony i była wyższa o 1,3 tony (+108%).

- Sprzedaż TPM wyniosła 2,8 tys. troz i była wyższa o 0,3 tys. troz (+12%).

"Wzrost sprzedaży srebra oraz TPM związany był z wyższym wolumenem sprzedanego koncentratu miedzi oraz wyższą zawartością tych metali w sprzedanym materiale (w przypadku srebra jego zawartość była dwukrotnie wyższa)" - wskazano też w komunikacie.

bErMeNrQ

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na GPW od 1997 r. W 2019 r. miała 22,72 mld zł skonsolidowanych przychodów.

bErMeNsi
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(12)
Horacy
rok temu
Spadek mały, czyli spółka nie ma zadłużenia, w dodatku mają fundusze odłożone w razie kryzysu, to jest dobrze zarządzana spółka, brawo KGHM.
Carl
rok temu
Jestem pod wrażaniem, bo jak na kryzys gospodarczy to spadek jest znikomy.
Ania
rok temu
Tak niewielki spadek pokazuje, że KGHM jest doskonale zarządzane i potrafi reagować na sytuacje kryzysowe.
bErMeNsj
Barb
rok temu
To są doskonałe wyniki! W tak ciężkim okresie tak niewielki spadek? To jest sukces KGHM.
elton
rok temu
KGHM jest liderem na rynku. To jak radzi sobie w czasach kryzysu jest doprawdy imponujące.