Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
12.03.2020 07:33

Sura z RPP: Inflacja obniży się do poniżej 3,5% r/r w II połowie 2020 roku

Inflacja konsumencka pozostanie powyżej pasma odchyleń od celu banku centralnego (2,5% +/-1 pkt proc.) do połowy tego roku, natomiast w drugim półroczu spowolni nieco do poziomu poniżej 3,5% r/r, by w połowie przyszłego roku osiągnąć 2,6% r/r, ocenia w rozmowie z ISBnews członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Rafał Sura.

Podziel się
Dodaj komentarz

"W pierwszym i drugim kwartale inflacja będzie powyżej pasma odchyleń, natomiast w trzecim i czwartym wydaje się, że te czynniki, które obecnie podbijają inflację, będą wygasać, ich oddziaływanie będzie malało i inflacja powróci do pasma odchyleń, czyli znajdzie się w górnym przedziale, ale poniżej 3,5%" - powiedział Sura w rozmowie z ISBnews.

Wyjaśnił, że w ostatnich miesiącach inflacja okazała się wyższa, niż oczekiwał Narodowy Bank Polski (NBP) ze względu na nieoczekiwanie wysoki wzrost czynników podażowych.

"Nawet najbardziej profesjonalni analitycy z naszej strony nie byli w stanie przewidzieć tego, że ceny energii wzrosną w takim stopniu, jak to ma miejsce. Ponieważ w grudniu 2018 r. Sejm zamroził ceny energii na 2019 r. to w obecnej projekcji nasi analitycy założyli, że wzrost cen będzie, jednak nie przypuszczali, że na tak wysokim poziomie. Drugi powód jest taki, że nikt nie przewidział pewnych szoków podażowych, które zaistniały w gospodarce światowej, a wydatnie odbiły się na gospodarce polskiej i wpłynęły na procesy inflacyjne - np. związane z cenami wieprzowiny i ogólnie - żywności nieprzetworzonej. Np. w styczniu 2019 r. ceny żywności nieprzetworzonej rosły o 0,8% r/r, a w grudniu było to już 6,9% r/r. Wynikało to z tego, że w świecie szalała epidemia ASF, która w szczególny sposób dotknęła Chin - największego rynku na te produkty" - wyliczył członek Rady.

Ponadto wzrosły ceny warzyw i owoców na skutek suszy. Do tego doszły tzw. kwestie regulacyjne - obok podwyżek cen energii mamy wzrost akcyzy, który zakładany, był na poziomie 3%, a wyniósł 10%. Kolejny czynnik to wzrost cen za wywóz nieczystości - średnio o 50%, dodał.

"Podniesienie stóp nie sprawiłoby, że te czynniki podażowe nie zaistniałyby, ponieważ pozostają one poza wpływem oddziaływania krajowej polityki pieniężnej, w związku z tym nawet podniesienie stóp z odpowiednim wyprzedzeniem absolutnie nie zahamowałoby tego wzrostu ponad cel i pasmo odchyleń" - wskazał Sura.

"Wzrost ten zaczął się w grudniu ub.r. i potrwa jeszcze pewnie w pierwszym i drugim kwartale, ale w trzecim i czwartym kwartale prognozujemy, że dynamika inflacji będzie malała i - co jest istotne - w przyszłym roku inflacja powróci do celu. Na poparcie tej tezy można by posłużyć się oczekiwaniami inflacyjnymi profesjonalnych prognostów i analityków finansowych, którzy wskazują, że w połowie przyszłego roku inflacja osiągnie 2,6%, czyli będzie prawie w środku celu" - podsumował.

Z centralnej ścieżki marcowej projekcji inflacyjnej NBP wynika, że inflacja konsumencka wyniesie 3,7% w 2020 r., po czym spowolni do 2,7% r/r w 2021 r. i dalej do 2,4% w 2022 r., wynika W 2019 r. średnioroczna inflacja wyniosła 2,3%.

Inflacja konsumencka wyniosła 4,4% r/r w styczniu 2020 r. wobec 3,4% r/r w grudniu 2019 r.

Renata Oljasz

Tagi: finanse, bankowość, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-03-2020

Emeryt z JaninyBaju Baju będziesz w raju

13-03-2020

RPP_do_wymianyRPP zmieniła cel inflacyjny z 2,5% rocznie na wystarczy, że jeden miesiąc w roku będzie poniżej 3,5% :P

Rozwiń komentarze (2)