Notowania

ceny ropy
10.12.2015 08:51

Ceny ropy przestają spadać. Czy to już koniec taniejącego surowca?

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 1 procent. To reakcja na niespodziewany spadek zapasów surowca w USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sergio Russo/Flickr (CC BY-SA 2.0))

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 1 procent. To reakcja na niespodziewany spadek zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Istotne było też zmniejszenie dostaw do Azji przez Arabię Saudyjską.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 37,54 dolarów, po zwyżce o 38 centów, czyli 1 procent. Cena europejskiej ropy Brent w kontraktach na styczeń na Międzynarodowej Giełdzie Paliw w Londynie (ICE Futures) wyniosła o godz. 07:00 40,54-40,56 dolarów za baryłkę.

Notowania ropy europejskiej Brent i amerykańskiej WTI (crude)

Departament Energii USA podał w środę swój najnowszy raport o stanie zapasów ropy w USA w ubiegłym tygodniu. Zapasy surowca spadły w tym czasie o 3,57 mln baryłek. Analitycy oceniali tymczasem, że zapasy wzrosły o 1,3 mln baryłek.

- Teraz na rynkach ropy rozgrywana jest gra wyczekiwania, czy będzie jakaś racjonalna odpowiedź producentów ropy na ceny surowca poniżej 40 dolarów za baryłkę - mówi David Lennox, analityk Fat Prophets w Sydney.

Jednocześnie Arabia Saudyjska, największy eksporter ropy na świecie, obetnie załadunki styczniowe ropy Arab Extra Light do klientów w Azji, co podało w czwartek Agencji Reutera kilka źródeł przemysłowych. Posunięcie ma miejsce wkrótce po tym, jak w ostatnich dwóch miesiącach Saudyjczycy zwiększali dostawy do Azji, żeby zrealizować błyskawicznie rosnący popyt.

W środę ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 0,9 proc. do 37,16 dolarów za baryłkę. To najniższa cena baryłki WTI od lutego 2009 r. W ciągu ostatniego roku ropa w USA staniała o 39 procent.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: ceny ropy, giełda, wiadomości, gospodarka, surowce, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz