Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tania ropa daje się we znaki jej największym eksporterom. Te kraje ucierpiały najbardziej

0
Podziel się:

Postępujący spadek cen ropy na światowych rynkach negatywnie zaważył na kondycji ekonomicznej wielu krajów. Wśród gospodarek, które ucierpiały najbardziej, znalazły się Wenezuela, Arabia Saudyjska, Nigeria, Rosja i Irak - wynika z analizy CNN.

Tania ropa daje się we znaki jej największym eksporterom. Te kraje ucierpiały najbardziej
(NWFblogs/Flickr, lic. CC BY-NC-ND 2.0)

Na skraju załamania znajduje się gospodarka Wenezueli, która posiada największe rezerwy ropy na świecie - i której rząd przez dziesięciolecia wykorzystywał środki ze sprzedaży surowca m.in. do finansowania systemu emerytalnego, opieki zdrowotnej i świadczeń społecznych, a także w celu dotowania budowy mieszkań socjalnych.

Ostry spadek cen ropy zaowocował skurczeniem się wenezuelskiego PKB o 10 proc. - wyliczył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Inflacja sięga dziś 160 proc., a w 2016 r. ma przekroczyć 200 proc. Bezrobocie, którego poziom na koniec 2015 r. ma wynieść 14 proc., w 2016 r. podskoczy według prognoz do 18 proc.

W tarapaty popadło także bogate królestwo Arabii Saudyjskiej, które 75 proc. swoich przychodów czerpie z produkcji i sprzedaży ropy. W tym roku dziura budżetowa przekroczyła tam 97 mld dol. i była największa w historii tego kraju. Szeroko zakrojony plan oszczędnościowy na 2016 r. ma zmniejszyć deficyt do 87 mld dol.

Spadek cen ropy uderzył też w największego afrykańskiego producenta tego surowca, czyli Nigerię. Deficyt budżetowy jest tam tak duży, że w niektórych regionach kraju pracownicy administracji państwowej od miesięcy nie otrzymują wypłat, a wyłączenia zasilania są w Nigerii na porządku dziennym.

Cierpi też Rosja

W przypadku gospodarki tego kraju pikujące ceny ropy dopełniły dzieła zniszczenia zapoczątkowanego przez zachodnie sankcje ekonomiczne. MFW szacuje, że w 2015 r. rosyjski PKB skurczy się o 3,8 proc. Po trzech kwartałach 2015 r. inflacja w kraju wynosiła 15,7 proc. w ujęciu rocznym, a za cały rok - jak prognozuje ministerstwo rozwoju gospodarczego - ma wynieść 12,2 proc.

Tania ropa oznacza także kłopoty dla Iraku. Spadku cen nie zrekompensowało zwiększenie wydobycia, które w czerwcu osiągnęło rekordowy poziom 4,1 mln baryłek dziennie. W 2014 r. średnie dzienne wpływy do budżetu państwa z produkcji i sprzedaży ropy wynosiły 300 mln dol., obecnie jest to ok. 240 mln dol. Dla Bagdadu to problem nie tylko gospodarczy, ale też polityczny: mniej pieniędzy w rządowej kasie to mniej środków na skuteczną walkę z Państwem Islamskim.

Zobacz też: * *Co się składa na cenę litra paliwa?

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)