Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

UOKiK: Idea Bank ma oddać pieniądze poszkodowanym przez GetBack

80
Podziel się:

Idea Bank oferował klientom obligacje GetBack w sposób niedostosowany do ich potrzeb - stwierdził UOKiK. Urzędnicy nakazali bankowi wypłacić poszkodowanym rekompensaty. Mogą liczyć na zwrot jednej piątej kwoty zainwestowanej w trefne obligacje.

Poszkodowani przez GetBack dostali wsparcie ze strony UOKiK.
Poszkodowani przez GetBack dostali wsparcie ze strony UOKiK. (East News, Mateusz Grochocki/East News)
bEDJhlyt

W sierpniu 2019 roku UOKiK wydał decyzję częściową, w której stwierdził, że Idea Bank stosował praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów - wprowadzając ich w błąd przy oferowaniu obligacji spółki GetBack.

Teraz urzędnicy potwierdzili kolejne zarzuty. Stwierdzili stosowanie tzw. missellingu. Na czym to polega?

- Idea Bank proponował swoim klientom produkty wysokiego ryzyka, które w żaden sposób nie odpowiadały ich potrzebom. Niedozwoloną praktykę misselingu potwierdził zebrany materiał dowodowy, w tym setki skarg konsumentów - wyjaśnia Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

bEDJhlyv
Zobacz także: UOKiK wziął się za Getback. Nieprawidłowości przy windykacji i sprzedaży obligacji

Wskazuje, że obligacje korporacyjne były oferowane nawet tym klientom, którzy nigdy nie mieli do czynienia z produktami inwestycyjnymi i nie byli nimi zainteresowani, a swoje oszczędności trzymali na lokatach bankowych. Działanie jest tym bardziej naganne, że poszkodowanymi są również osoby starsze.

Urząd nie ma wątpliwości, że konsumentom nie powinny być oferowane obligacje korporacyjne GetBack przez Idea Bank. Świadczą o tym dowody zebrane podczas prowadzonego postępowania, w tym materiały zdobyte w trakcie kontroli.

bEDJhlyB

- Ze strony Idea Bank, który jako bank powinien być postrzegany jako instytucja zaufania publicznego, zabrakło rzetelnego dopasowania oferowanego produktu do potrzeb klienta, w tym indywidualnego profilu ryzyka - podkreśla Tomasz Chróstny.

Dodaje, że banki będące podmiotami profesjonalnymi ponoszą szczególną odpowiedzialność za konsumentów, których środki finansowe stanowią fundament ich istnienia. Działalność ta wymaga zachowania absolutnie najwyższych standardów etycznych.

UOKiK ustalił, że bank powinien znać i brać pod uwagę preferencje inwestycyjne klientów, którym oferował obligacje, np. w oparciu o posiadaną wcześniej historię uruchomionych w banku produktów lub w oparciu o informacje przekazywane przez konsumentów sprzedawcom. Niestety zamiast przedstawiać ofertę odpowiadającą potrzebom tych klientów, wykorzystywał ich niewiedzę do sprzedaży ryzykownego produktu inwestycyjnego, jakim są obligacje korporacyjne.

bEDJhlyC

Rekompensata dla poszkodowanych

Wydana decyzja nakłada na Idea Bank obowiązek wypłaty rekompensat tym konsumentom, którzy nabyli obligacje GetBack za pośrednictwem banku. Decyzja szczegółowo określa zasady wyliczania wysokości zwracanych środków.

Model przyjęty przez UOKiK zakłada, że każdy obligatariusz który złoży stosowny wniosek, otrzyma rekompensatę w wysokości 20 proc. zainwestowanych środków, liczoną dla kwoty do 50 tys. zł. Za tyle - co do zasady - konsumenci musieli nabyć obligacje GetBack w ramach jednej emisji, aby wziąć w niej udział. W sytuacji takiej rekompensata należna konsumentowi wobec zastosowanego przez bank misselingu wyniesie 10 tys. zł.

Decyzja ta nakłada na bank obowiązek wypłaty rekompensaty, która będzie zmierzała przynajmniej do częściowego wyrównania szkody jaką ponieśli obligatariusze.

bEDJhlyD

Przede wszystkim decyzja prezesa UOKiK jest kolejnym krokiem ułatwiającym konsumentom dochodzenie roszczeń na drodze cywilnej i żądania wypłaty wszystkich zainwestowanych środków. Ustalenia i zebrane materiały w obu decyzjach będą pomocne dla sądów w wydawaniu w tych sprawach wyroków.

O rozstrzygnięciu prezesa UOKiK bank musi poinformować na swojej stronie internetowej, zamieszczając oświadczenie o treści określonej w decyzji. Ponadto każdy poszkodowany musi otrzymać informację listownie. Prezes UOKiK nakazał bankowi wypłatę rekompensaty w terminie 1 miesiąca od otrzymania od konsumenta stosownego wniosku.

Szczegółowe terminy wskazane są w decyzji. Decyzja nie jest prawomocna, więc Idea Bank może się odwołać do sądu w terminie miesiąca od jej doręczenia. I już zapowiada, że odwoływać się będzie.

bEDJhlyE

**Ważne informacje dla poszkodowanych

Prawomocna decyzja prezesa UOKiK stwierdzająca naruszenie prawa przez przedsiębiorcę ma charakter prejudykatu. Oznacza to, że ustalenia urzędu co do faktu stosowania praktyki są wiążące dla sądów powszechnych w przypadku rozpatrywania indywidualnych spraw z udziałem konsumentów w zakresie zakwestionowanych w decyzji praktyk. Na decyzję UOKiK konsumenci mogą się także powołać przy składaniu reklamacji.

Każdy obligatariusz, który czuje się wprowadzony w błąd przez Idea Bank przy oferowaniu obligacji GetBack (praktyka stwierdzona decyzję częściową nr RBG-13/2019), może dochodzić roszczeń w oparciu m.in. o art. 12 ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Może żądać usunięcia skutków praktyki lub naprawienia wyrządzonej szkody na zasadach ogólnych. W takim przypadku - zgodnie z art. 13 ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym – to na przedsiębiorcy spoczywa ciężar udowodnienia, że jego działanie nie wprowadzało klienta w błąd.

Szczegółowych informacji w tym zakresie mogą udzielić miejscy lub powiatowi rzecznicy konsumentów oraz Rzecznik Finansowy. Ponadto, każdy konsument, który toczy spór sądowy, może wystąpić z wnioskiem o wydanie istotnego poglądu w swojej indywidualnej sprawie przez prezesa UOKiK lub Rzecznika Finansowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDJhlyW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(80)
pozdm
2 lata temu
Najgorsze jest to, że wszędzie wdziera się brudna, (pisowska) polityka a tracą obywatele. Get back to chyba największa afera i strata pieniędzy. Podobnie inna bezwzględna piramida jak Galleri New Form Joanny S. Mniej głośna afera, ale ludzie potracili tam całe oszczędności, bo wszytko wyglądało profesjonalnie a okazało się podłym oszustwem. Niestety na wymiar sprawiedliwości w Polsce chyba nie można liczyć, bo Ci oszuści, którzy naciągnęli ogrom ludzi chodzą na wolności! Tacy z Get back, Joanna S. i doradcy finansowi, będący w zmowie z Joanną S., którzy naciągali nieswiadomych ludzi chodzą na wolnosci a ludzie nie otrzymali wciąż żadnych rekompensat!
pozdm
2 lata temu
Najgorsze jest to, że wszędzie wdziera się brudna, (pisowska) polityka a tracą obywatele. Get back to chyba największa afera i strata pieniędzy. Podobnie inna bezwzględna piramida jak Galleri New Form Joanny S. Mniej głośna afera, ale ludzie potracili tam całe oszczędności, bo wszytko wyglądało profesjonalnie a okazało się podłym oszustwem. Niestety na wymiar sprawiedliwości w Polsce chyba nie można liczyć, bo Ci oszuści, którzy naciągnęli ogrom ludzi chodzą na wolności! Tacy z Get back, Joanna S. i doradcy finansowi, będący w zmowie z Joanną S., którzy naciągali nieswiadomych ludzi chodzą na wolnosci a ludzie nie otrzymali wciąż żadnych rekompensat!
Senior
2 lata temu
A ja padłem ofiara misselingu w salonie BMW. Nie byłem zainteresowany tym samochodem a sprzedano mi go. Nie jest dostosowany do moich potrzeb. Jestem osoba starsza a sprzedano mi sportowy kabriolet. Czy mogę uzyskać zwrot forsy ?.
bEDJhlyX
gosc
2 lata temu
A dlaczego tylko Getin a co z PKO ktory wpakowal mnie w maliny z frankami - tez mi odda!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Marek
2 lata temu
Wyobraźcie sobie sytuację: macie 100.000 zł na lokacie, dzwoni do Was pracownik Banku mówi: Panie Janie mam świetną propozycję, na lokacie ma Pan 1 % rocznie, mamy super ofertę obligacji korporacyjnych z oprocentowaniem 5 %. Są to obligacje więc zysk gwarantowany. Pytanie do Pana czy chce Pan zarabiać 1000 zł rocznie czy 5.000 zł? Wyobraźcie sobie, że nie macie zielonego pojęcia co to są te obligacje korporacyjne a dzwoni "profesjonalista" którego zadaniem teoretycznie powinno być dbanie o Twoje finanse.
...
Następna strona