Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

URE opublikuje dokumenty zw. z badaniem 'efektu zachęty' na potrzeby offshore

0
Podziel się:

Wytwórcy energii elektrycznej mogą wnioskować o wsparcie w ramach pierwszej fazy obowiązywania ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (tzw. ustawy offshore) do 31 marca, podał Urząd Regulacji Energetyki (URE). W najbliższych dniach URE opublikuje również pakiet dokumentów związanych z badaniem tzw. efektu zachęty na potrzeby systemu wsparcia offshore.

URE opublikuje dokumenty zw. z badaniem 'efektu zachęty' na potrzeby offshore

"W przyszłym tygodniu wchodzi w życie ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, która daje możliwość przyznania wytwórcom prawa do pokrycia tzw. ujemnego salda - tj. różnicy pomiędzy rynkową ceną energii, a ceną umożliwiającą przedsiębiorcom pokrycie kosztów wytwarzania energii elektrycznej na morzu. Wsparcie będzie wypłacane na zasadzie kontraktu różnicowego" - czytamy w komunikacie.

Przepisy ustawy wprowadzają dwustopniowy system wspierania wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. W ramach pierwszej fazy funkcjonowania systemu, od dnia wejścia w życie ustawy do 31 marca 2021 r., wytwórcy będą mogli składać do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o przyznanie prawa do pokrycia ujemnego salda w odniesieniu do energii elektrycznej, która zostanie wytworzona w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzona do sieci. Do 30 czerwca 2021 roku wsparcie przyznawane będzie w drodze decyzji administracyjnej Prezesa URE. Pomoc przydzielana decyzją Prezesa URE będzie następnie notyfikowana w Komisji Europejskiej.

Łączna moc zainstalowana elektryczna morskich farm wiatrowych, które mogą zostać objęte wsparciem w pierwszej fazie funkcjonowania systemu nie może przekroczyć 5,9 GW. W następnych latach wsparcie będzie mogło zostać przyznane wyłącznie w formule konkurencyjnej tj. poprzez mechanizm aukcyjny. Przepisy przewidują możliwość organizacji aukcji w latach 2025-2028. W ramach ich rozstrzygnięć wsparciem będą mogły zostać objęte morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nieprzekraczającej 5 GW, przypomniano w materiale.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)