Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Węgiel traci na znaczeniu. Odpowiada za mniej niż 70 proc. produkowanej energii

17
Podziel się:

To początek końca węgla. Pierwszy raz udział energii elektrycznej produkowanej z węgla w Polsce spadł poniżej 70 proc. Rośnie za to znaczenie odnawialnych źródeł energii. Więcej jest paneli słonecznych oraz elektrowni wiatrowych na lądzie.

Węgiel traci na znaczeniu. Odpowiada za mniej niż 70 proc. produkowanej energii
Spada znaczenie węgla w produkcji energii. (iStock.com, iStock.com)

Udział energii elektrycznej produkowanej z węgla w Polsce spadł w 2020 roku do 69,3 proc. - wynika z najnowszej edycji raportu Forum Energii "Transformacja energetyczna w Polsce". To o 4 pkt. proc. mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie wzrósł udział odnawialnych źródeł energii (OZE) - do 17,7 proc.

"Malejący udział węgla w wytwarzaniu energii w Polsce to skutek nakładających się na siebie zjawisk. W 2020 roku spadło zapotrzebowanie na energię elektryczną, co było szczególnie widoczne w początkowej fazie pandemii. Dodatkowo, m. in. ze względu na gwałtownie rosnące koszty emisji dwutlenku węgla, ale i stale wysokie koszty krajowego węgla, produkcja energii w Polsce staje się coraz mniej konkurencyjna" - czytamy w opracowaniu.

Jednocześnie coraz szybciej rośnie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Eksperci wskazują, że dzięki atrakcyjnym systemom wsparcia niezwykle dynamicznie rozwijała się energetyka słoneczna. Produkcja energii ze słońca była 3,5-krotnie większa niż rok wcześniej.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Belka komentuje pomysły rządzących

Oprócz farm słonecznych, do użytku oddawano także elektrownie wiatrowe lądowe, które powstawały dzięki rozstrzygniętym już aukcjom OZE.

Efekt ekologiczny i ekonomiczny

Jaki efekt mają takie zmiany w energetyce? W 2019 roku emisja gazów cieplarnianych zmalała o 5,3 proc. Na co najmniej 3 proc. szacuje się spadek emisji tych gazów w roku 2020.

Ciągle jednak nie są to tak znaczące zmiany, by odwrócić wieloletni trend rosnących cen hurtowych energii elektrycznej w Polsce.

"Pozostajemy najdroższym krajem w regionie, a momentami także w całej Unii Europejskiej. Sytuacji nie zmieniło nawet tąpnięcie cen na rynkach giełdowych na początku pandemii. Ceny hurtowe utrzymują się na wysokim poziomie m. in. ze względu na wciąż duży udział węgla w produkcji krajowej energii" - wynika z raportu.

Początek końca węgla

Eksperci Forum Energii wskazali, że zbliża się kres ery węgla w polskim sektorze energii.

- Jesteśmy w doskonałym momencie, by dokonać prawdziwego zwrotu w energetyce. Drogi powrotu do czarnej energii nie ma - podkreśla prezes Forum Energii Joanna Maćkowiak-Pandera i wymienia kilka powodów.

Po pierwsze, Unia Europejska oferuje ogromne wsparcie dla ochrony klimatu - w nowej perspektywie finansowej. Polska będzie mieć do dyspozycji ponad 130 mld zł, a wraz z pożyczkami ponad 250 mld zł na inwestycje w energetykę. Po drugie, UE radykalnie ogranicza możliwości wsparcia inwestycji w paliwa kopalne ze środków publicznych. Po trzecie ceny uprawnień do handlu emisjami CO2 biją kolejne rekordy, co coraz trudniej udźwignąć krajowym producentom energii.

- Jeśli więc nie kwestie klimatyczne, to ekonomiczne przyspieszą decyzje o odstawieniu węgla z polskiego miksu energetycznego - wskazuje ekspertka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(17)
vxcxc
rok temu
skoro węgiel nie potrzeby i nie wytwarza CO2 dlaczego cały czas cena w goę ?
Wahaha
3 lata temu
A pieniądze biorą się ze ściany...
Irek
3 lata temu
Dalej klepcie górników po plecach i obiecujcie, że będą pracować do 2040 r. Cały naród im to zasponsoruje bo to normalne, narodowe, po katolicku i coool.
Ala
3 lata temu
Węgiel to nasze złoto i niezależność. Rozgoni tylko te partyjno-kolesiowskie czapeczki, które pochłaniają najwiecej kosztow. A może zapytałby Polaków, czy wola wegiel czy atom i radioaktywne odpady. Co na to Pan Gates. Na pewno jest też ekspertem w tej sprawie...
Polak Potrafi
3 lata temu
Nigdy Nikt nie zrobi porządku z GÓRNICTWEM !!!!!! Za dużo ludzi wyciąga z tego potężną kasę !!!! Można było to zrobić w 1990 roku Górnicy chcieli wtedy referendum jak mundurowi czyli kto pracuje zostaje z przywilejami a nowi są już bez !!!!!! w 2015 roku nie było by już przywileju a górnictwo było by już rentowne i częściowo zlikwidowane !!!!!!!! Niestety LOBBY górnictwa ma zbyt duże macki by ktokolwiek mógł zrobić z tym PORZĄDEK !!!!!!