Notowania

Bezrobocie w USA najniższe od 10 lat. Świetne dane z rynku pracy

Według danych Departamentu Pracy bezrobocie w USA w kwietniu spadło z 4,5 proc. do 4,4 proc. To najlepszy wynik od dziesięciu lat i dużo lepiej niż oczekiwali analitycy. Szybko rosło zatrudnienie i płace. Będzie to mocny sygnał do podwyżki stóp procentowych Fed.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gamma Photography/flickr (CC BY 2.0))

Stopa bezrobocia w USA w kwietniu spadła do 4,4 proc. Takie poziomy widziano ostatnio równo dziesięć lat temu, w maju 2007 roku. Dane są o tyle zaskakujące, że ekonomiści oczekiwali wzrostu do 4,6 proc., a nie spadku bezrobocia.

W sektorze pozarolniczym, w kwietniu powstało 211 tys. nowych miejsc pracy. To wyniki zdecydowanie lepsze, od oczekiwanych 185 tys. miejsc pracy. W marcu powstało zaledwie 79 tys. nowych miejsc pracy.

Przeciętne godzinowe wynagrodzenie wzrosło o 0,3 proc. czyli zgodnie z oczekiwaniami. W marcu wzrost wyniósł 0,1 proc.

To bardzo dobre dane, które świadczą o wzmacniającym się amerykańskim rynku pracy. Konsekwencją może być jednak wzrost inflacji - dysponujący większymi kwotami konsumenci prawdopodobnie zwiększą zakupy, co wpłynąć może na wzrost cen produktów i usług. W sytuacji gdy stopy procentowe Fed są na niskim poziomie, to duże ryzyko dla gospodarki.

Na środowym posiedzeniu Fed nie zdecydował się jeszcze na podwyżkę stóp. Przewiduje się, że bankierzy nie będą mieli takich wątpliwości na kolejnym posiedzeniu 14 czerwca. Scenariuszowi, że stopy pójdą wtedy o 0,25 pkt. proc. w górę daje się obecnie 79 proc. szans - na to wskazują notowania kontraktów terminowych na giełdzie w Chicago. Jeszcze dwa dni temu szanse określano na 72 proc.

Podwyżka stóp wpłynąć powinna na umocnienie dolara i wycofywanie pieniędzy z giełd akcji. Atrakcyjniejsze zrobią się obligacje, a koszty finansowe firm wzrosną.

Tagi: bezrobocie, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-05-2017

GregHa,ha,ha- kreatywne sratystyki w amerykańskiej wersji - nie maja nic wspólnego z realiami. Bezrobocie dwu-cyfrowe, oprócz przemysłu zbrojeniowego i … Czytaj całość

05-05-2017

hanysahaha kolejne bzdury z hameryki jak zawsze

05-05-2017

cezHahaha. Nie ma to jak rządowa statystyka Jak tak dalej pójdzie to bezrobocie będzie tam wynosić np: -2%. Dla nie obeznanych w temacie to bezrobocie w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (14)