Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BIEC: WRP spadł w grudniu, pozycja pracowników coraz silniejsza

0
Podziel się:
BIEC: WRP spadł w grudniu, pozycja pracowników coraz silniejsza

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - ponownie zmalał m/m w grudniu 2016 r., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

"Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia w grudniu br. ponownie zmalał. Ostatni spadek był istotnie większy niż w listopadzie. Sugeruje to dalszą poprawę na rynku pracy, na co wskazuje zdecydowana większość składowych wskaźnika. Jedynie ogólna ocena sytuacji gospodarczej kraju formułowana przez menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych oddziałuje negatywnie na wartości wskaźnika. Stopa bezrobocia rejestrowanego po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych od drugiej połowy 2013 roku systematycznie zmniejsza się. W listopadzie br. skala zmian był nieco większa niż w poprzednich miesiącach - stopa bezrobocia zmalała o 0,2 punktu procentowego i wyniosła 8,4%" - czytamy w raporcie.

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec listopada 2016 r. wyniosła 8,2%, czyli nie zmieniła się wobec danych za październik. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu listopada br. wyniosła 1 313,6 tys. wobec 1 308 tys. miesiąc wcześniej i w porównaniu do 1 530,6 tys. przed rokiem.

BIEC podkreśla, że odpływ z bezrobocia do zatrudnienia stanowi przeciętnie około 45% całkowitego odpływu z bezrobocia, pozostałe osoby trwale wychodzą z rynku pracy np. w wyniku przechodzenia na emeryturę. Mimo to poprawa na rynku pracy, zwiększenie szans zatrudnieniowych oraz coraz silniejsza pozycja pracowników są widoczne, twierdzą autorzy raportu.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)