Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BIEC: WWK spadł o 1,6 pkt m/m w IX, podwyższona niepewność wśród firm

0
Podziel się:
BIEC: WWK spadł o 1,6 pkt m/m w IX, podwyższona niepewność wśród firm

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, we wrześniu spadł o 1,6 pkt proc. m/m, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

"Ostatnie półrocze charakteryzuje się podwyższoną zmiennością niemal wszystkich składowych wskaźnika, co zapewne jest konsekwencją panującej wśród uczestników rynku podwyższonej niepewności. Ogranicza to plany rozwojowe przedsiębiorstw, a ich strategie skoncentrowane są na bieżącym dostosowywaniu planów produkcyjnych do aktualnego popytu" - czytamy w raporcie.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika we wrześniu br. jedna poprawiła się, jedna pozostała na poziomie miesiąca ubiegłego i sześć uległo pogorszeniu.

BIEC podało, że wśród składowych wpływające na obniżenia wartości wskaźnika, największy wpływ miały gorsze oceny nt. ogólnej sytuacji gospodarczej oraz na temat stanu finansów w firmach.

"Największe pogorszenie ocen dotyczących stanu finansów nastąpiło w firmach małych - zatrudniających poniżej 50 pracowników. Dla małych przedsiębiorstw, obserwowane w ciągu ostatniego roku rosnące koszty pracownicze, koszty związane w utrzymywaniem trwałych środków produkcji oraz wyższe koszty magazynowania, były bardziej dotkliwe niż w przypadku przedsiębiorstw dużych" - podkreślają autorzy raportu.

Autorzy raportu zwrócili uwagę, że niepokojący jest ponowny spadek wydajności pracy w sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych i tendencja ta obserwowana jest od końca ubiegłego roku. Autorzy raportu za główną przyczynę upatrują słabe tempo wzrostu inwestycji - zwłaszcza w przypadku inwestycji sektora prywatnego.

Zwrócono uwagę w raporcie, że wzrost płac minimalnej oraz wzrost wynagrodzeń pow. 5% w skali roku pośrednio wpływa na wydajność pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych.

"Przedsiębiorcy skłonni są w takich warunkach zatrudniać pracowników o niższych kwalifikacjach w miejsce pracowników droższych lecz bardziej wykwalifikowanych. Pozwala to ograniczyć przedsiębiorcom koszty pracownicze lecz wcześniej czy później prowadzi do niższej wydajności pracy" - czytamy w materiale.

Analizując brak wzrostu zamówień napływających do firm produkcyjnych autorzy raportu wskazali, że ich niewielki wzrost odnotowano tylko w grupie przedsiębiorstw największych eksportujących swe produkty.

"W grupie firm małych i średnich zamówienia stopniowo kurczą się. Można więc przypuszczać, iż rosnące zamówienia trafiają głównie do firm zagranicznych działających w Polsce, mających stałych zagranicznych odbiorców a wzrost tych zamówień zawdzięczają głównie poprawie koniunktury w Europie" - podsumowało BIEC.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)