Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BIG InfoMonitor: Przeterminowane długi wobec samorządów to 822,3 mln zł

0
Podziel się:

Liczba dłużników spółek i instytucji samorządowych wpisanych do rejestru BIG InfoMonitor wynosi 177,6 tys., a ich łączne przeterminowane długi to 822,3 mln zł, podała instytucja. 

BIG InfoMonitor: Przeterminowane długi wobec samorządów to 822,3 mln zł

"Nie ma wątpliwości, że długi Polaków w samorządach są zdecydowanie wyższe, ale o większości rejestry dłużników BIG nie są powiadamiane. Wystarczy podać, że z analizy zaległości z tytułu czynszów mieszkaniowych szacowanych przez GUS w 2016 r. na 4,6 mld zł, blisko połowa przypadała właśnie na lokatorów mieszkań komunalnych" - czytamy w komunikacie.

Władze gminy dochodzą też wielu innych należności, m.in. podatku od nieruchomości, rolnego, czy leśnego, opłat za korzystanie z usług wodociągowych i kanalizacyjnych czy wywóz śmieci. Samorządy mają także problem z odzyskiwaniem długów od osób, które nie zapłaciły kary za przejazd publiczną komunikacją bez ważnego biletu, czy od firm za wynajem lokali użytkowych, podkreślono.

"Z naszych obserwacji wynika, że pracownicy przedsiębiorstw należących do jednostek samorządu terytorialnego obawiają się, że wpisem do rejestru dłużników pogorszą sytuację osoby, która już i tak zapewne ma problemy, skoro nie płaci. Upominanie się o pieniądze jest dodatkowo trudne, bo dłużnik to też wyborca, a zdarza się, że na dodatek ktoś znajomy. Jeśli już samorządowcy zdecydują się działać, to zazwyczaj zabierają się do tego ze sporym opóźnieniem, pozbawiając się szansy na odzyskanie większych sum, bo o ile kroki podejmowane w pierwszych trzech miesiącach, dają nawet 90-procentowy efekt, to z każdym kolejnym miesiącem skuteczność upomnień czy np. zapowiedzi wpisu do rejestr dłużników spada" - skomentował prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, cytowany w komunikacie.

Miastem o największej liczbie dłużników (13 122) jest Warszawa. Na kolejnych miejscach są: Gdańsk - 7 095, Łódź - 4 934 osób, Wrocław - 3 519 oraz Katowice - 2 352. Z kolei mieszkańcy miast, którzy generują najwyższe wartości długów względem jednostek samorządowych to łodzianie - 126 771 147 zł, warszawiacy - 86 427 500 zł, gdańszczanie - 28 886 899 zł oraz mieszkańcy Elbląga - 28 711 890 zł i Tychów - 26 129 988 zł, podano także.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)