Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BOŚ Bank: W centrum uwagi inwestorów pozostaną przede wszystkim dane z USA

0
Podziel się:
BOŚ Bank: W centrum uwagi inwestorów pozostaną przede wszystkim dane z USA

Warszawa, 02.01.2017 (ISBnews) - W tym tygodniu aktywność inwestorów na globalnym i krajowym rynku finansowym będzie stopniowo powracać i będzie się skupiać przede wszystkim na publikacji zapisów z dyskusji podczas grudniowego posiedzenia FOMC, publikacji grudniowych wskaźników ISM koniunktury w przemyśle i usługach, a przede wszystkim - piątkowej publikacji grudniowych danych z rynku pracy w USA, uważają ekonomiści z BOŚ Banku.

"Seria silnych danych z USA notowanych pod koniec minionego roku (m.in. wskaźników koniunktury), które zaskoczyły in plus stymulując optymizm rynkowy co do sytuacji gospodarki USA i podsycając trendy na rynku finansowym (wyższe indeksy giełdowe, wyższe rentowności obligacji, mocniejszy dolar) zainicjowane po wyborach prezydenckich w USA i wzroście oczekiwań na ekspensywna politykę fiskalną administracji Donalda Trumpa" - czytamy w komentarzu.

Według nich obecnie rynek będzie oczekiwał na informacje na ile te tendencje w gospodarce USA są trwałe, co będzie rzutowało na postrzeganie perspektyw polityki monetarnej Fed (tempo zacieśniania polityki monetarnej), łącznie kształtując trendy na globalnym rynku finansowym

"Biorąc pod uwagę założenia dotyczące przereagowania rynków w zakresie oczekiwań co do skali poluzowania polityki fiskalnej w USA pobudzającej wzrost gospodarczy oraz inflację, podtrzymujemy oczekiwanie korekty spadkowej rentowności obligacji skarbowych na rynkach bazowych (w szczególności w USA) w trakcie 2017 r., choć oczywiście obecnie trudno wskazać z dużym prawdopodobieństwem punkt czasowy tej korekty" - czytamy dalej.

Dodają, że "biorąc pod uwagę nasze założenia dot. korekty na rynku obligacji skarbowych w USA, oczekujemy także korekty spadkowej rentowności krajowych obligacji skarbowych na dłuższym końcu krzywej dochodowości w 2017 r. Jednocześnie biorąc pod uwagę prognozę wyraźnego wzrostu krajowej inflacji CPI oraz silniejsze ożywienie PKB w trakcie 2017 r. (oddziałujące silniej na krótszy koniec krzywej dochodowości poprzez oczekiwania na decyzje RPP) i jednocześnie wygaśnięcie presji na długim końcu krzywej z tytułu czynników globalnych widzimy przestrzeń dla silniejszego wypłaszczenia krzywej dochodowości złotowych obligacji skarbowych w trakcie 2017 r." - podkreślają analitycy BOŚ Banku.

Ich zdaniem grudniowy odczyt wskaźnika CPI w Polsce na poziomie 0,8% r/r wspiera ich scenariusz szybkiego wzrostu inflacji w najbliższych miesiącach.

"Szacujemy, że już w pierwszych miesiącach bieżącego roku wskaźnik CPI osiągnie poziom 1,5%. Wzrost ten będzie wynikał głównie z silnego bieżącego wzrostu cen paliw, a także żywności przetworzonej, przy oddziaływaniu efektów statystycznych (przed rokiem ceny towarów w tych kategoriach były bardzo niskie). Prognozujemy, że w trakcie roku szczytowy punkt wskaźnika CPI przypadnie na III kw. kiedy inflacja zbliży się do 2%" - prognozują analitycy.

Ich zdaniem na koniec roku należy oczekiwać powrotu wskaźnika CPI w okolice poziomu 1,5%, przy silnie oddziałującym efekcie wysokiej statystycznej bazy odniesienia dla cen paliw i żywności.

Analitycy uważają, że materializacja takiego scenariusza inflacyjnego oddala oczywiście perspektywę poluzowania polityki monetarnej NBP w 2017 r., jeśli tylko nie nastąpi wyraźne, trwałe osłabienie aktywności krajowej gospodarki.

"W całym 2017 r. oczekujemy stabilizacji stóp procentowych NBP na bieżącym poziomie, choć nie wykluczamy zaostrzenia retoryki RPP (lub niektórych jej członków) pod wpływem kolejnych wyższych odczytów CPI" - podsumowują analitycy BOŚ Banku.

(ISBnews)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)