Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
finanse
11.04.2017 13:11

BOŚ: Wzrost PKB przyspieszył do 3,7% r/r w I kw., ale niewykluczone ponad 4%

Podziel się
Dodaj komentarz

Wzrost gospodarczy przyspieszył do 3,7% r/r w I kw. tego roku (z 2,7% r/r w IV kw. 2016 r.), ale nie można wykluczyć, że tempo wzrostu PKB przekroczyło 4% r/r, prognozują ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Według nich, w całym 2017 r. wzrost PKB wyniesie 3,5% (miesiąc temu spodziewali się wzrostu na poziomie 3,3%).

"Miesięczne dane ze sfery realnej za okres styczeń - luty oraz prognoza danych za marzec wskazują na bardzo silny wzrost dynamiki PKB w I kw. 2017 r. Na podstawie dostępnych obecnie informacji prognozujemy dynamikę PKB na poziomie 3,7% r/r, jednocześnie nie można wykluczyć, że tempo wzrostu PKB przekroczy 4,0% r/r. Choć silniejszego przyspieszenia aktywności krajowej gospodarki oczekiwaliśmy od dawna, to póki co pozostajemy ostrożni co do utrzymania tak wysokiej dynamiki PKB w kwartałach kolejnych" - czytamy w raporcie miesięcznym banku.

Analitycy podkreślili, że pozytywnie na wyniki gospodarki w I kw. wpływała zapewne dalsza coraz silniejsza poprawa inwestycji publicznych, co uznali za trwalszy efekt. Oczekują oni także wzrostu dynamiki eksportu w I kw., niemniej przy ostrożnych prognozach wzrostu gospodarki globalnej nie oczekują już dalszego przyspieszenia tego wzrostu w miesiącach kolejnych.

"Oczekujemy wzrostu PKB w 2017 r. o 3,5% r/r, wobec 2,8% r/r w 2016 r. Uważamy, że bilans ryzyka dla prognozy wskazuje na wyższe szanse na lepszy wynik wobec prognozy bazowej z uwagi na: - świetne wyniki krajowej gospodarki w I kw. br., - konserwatywne założenia dot. inwestycji przedsiębiorstw, - konserwatywną prognozę silnego i dość szybkiego dostosowania w zakresie konsumpcji prywatnej" - czytamy dalej.

Pomimo prognozowanych w najbliższych miesiącach wyższych poziomów inflacji, ekonomiści BOŚ nie oczekują zaostrzenia polityki pieniężnej w br., ze względu na zdecydowanie łagodną retorykę Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

"Biorąc pod uwagę stanowisko przedstawiane przez Radę oraz nasz scenariusz rozwoju sytuacji makroekonomicznej oczekujemy, że do zacieśnienia krajowej polityki pieniężnej dojdzie dopiero w trakcie 2018 r., w warunkach już trwałego ożywienia gospodarczego (w tym inwestycji prywatnych) oraz ugruntowania się na wyższych poziomach inflacji bazowej" - podsumowano w raporcie.

Tagi: finanse, bankowość, forex, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz