Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BZ WBK: Bolączki MŚP to krótkie plany, skupienie na sprzedaży, zarządzanie kadrą

0
Podziel się:
BZ WBK: Bolączki MŚP to krótkie plany, skupienie na sprzedaży, zarządzanie kadrą

Choć małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) często zmagają się z zewnętrznymi trudnościami, jak skomplikowane przepisy prawno-podatkowe, nierzadko problemy tkwią wewnątrz firm, a trudności może sprawiać: brak precyzyjnego planowania, nadmierna koncentracja na zwiększaniu sprzedaży oraz nieumiejętne delegowanie zadań, wynika z analizy działalności firm uczestniczących w II edycji programu "Firmowe Ewolucje", zorganizowanego przez Bank Zachodni WBK.

"Sektor małych i średnich przedsiębiorstw jest bardzo istotny z punktu widzenia rozwoju polskiej gospodarki, gdyż ma znaczący udział w generowaniu PKB. Jak wskazują dane PARP, przedsiębiorstwa tworzą 73% PKB, w tym same MŚP generują 48,5% tego wskaźnika. Dlatego tak istotne jest, aby dobrze identyfikować główne bariery rozwoju tego sektora i starać się im zaradzić. Nasze doświadczenia wyniesione z programu 'Firmowe Ewolucje', którego bohaterami byli właśnie mali i średni przedsiębiorcy, pokazują, że problemy te są często uniwersalne. Z jednej strony, w dużym stopniu zależą od otoczenia społeczno-gospodarczego oraz branży, w której działa firma. Z drugiej zaś, często są wynikiem czynników wewnętrznych" - powiedział menedżer ds. wsparcia sprzedaży w Banku Zachodnim WBK Wojciech Dembiński, cytowany w komunikacie.

Choć rozwojowi firm w Polsce na co dzień towarzyszy zmaganie się z trudnościami zewnętrznymi, które ograniczają możliwości wdrażania przez nich przedsięwzięć rozwojowych, problemy pojawiają się również wewnątrz. Firmy nierzadko zbyt krótkowzrocznie patrzą na swój biznes, skupiają się wyłącznie na zysku oraz nieumiejętnie delegują zadania, podkreślono w materiale.

Według banku, krótkowzroczne patrzenie na własny biznes oraz brak długoterminowej strategii uwzględniającej trendy może się bardzo źle skończyć dla przedsiębiorstwa. Program "Firmowe Ewolucje" pokazał, że szczególnie duży problem stanowi powielanie schematów, które działały w przeszłości, ale teraz są już nieaktualne.

"Problemem polskich przedsiębiorców jest to, że w pewnym momencie prowadzenia własnego biznesu tracą świeże spojrzenie. Zaczynają prowadzić swój biznes opierając się wyłącznie na tym, co kiedyś działało. Często też angażują się w detale związane z rodzajem prowadzonej działalności i skupiając się na nich, tracą z oczu globalne trendy. A to właśnie otwarta głowa i świeże spojrzenie są cechami dobrego przedsiębiorcy. Na nie postawili Ci, którzy przeszli 'Firmowe Ewolucje' i udało im się z sukcesem wdrożyć zmiany" - wskazał prowadzący program Arkadiusz Mierzwa.

BZ WBK przypomina też, że biznes to nie tylko sprzedaż. Niektórzy przedsiębiorcy wydają się nie pamiętać, że inwestowanie w rozwój, długoterminowe plany rozszerzania działalności czy obserwowanie trendów potrafią przynieść najlepsze rezultaty.

"Warto pamiętać, że finansowanie większych projektów, jak powołanie własnego ośrodka badawczo-rozwojowego, choć jest dużym wydatkiem, nie znaczy, że nieosiągalnym. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele instrumentów finansowych skierowanych do MŚP. Najbardziej podstawowy to kredyt obrotowy, który najczęściej służy do zachowania płynności finansowej przedsiębiorstwa. Środki można przeznaczyć na dowolny cel i spłacać nawet przez 3 lata. Rozwiązaniem, które cieszy się rosnącą popularnością w sektorze MŚP, jest leasing. Dzięki niemu przedsiębiorca może korzystać z wybranego środka trwałego bez konieczności zakupu na własność, a przy okazji uzyskać znaczne korzyści podatkowe" - wskazano także w materiale.

Wyzwaniem dla wielu przedsiębiorców, zwłaszcza rozwijających swoją działalność, jest sprawne zarządzanie firmą.

"Nie potrafią oni rozdzielać obowiązków czy zaplanować, jak powinna wyglądać struktura firmy. Dodatkowo, problemem jest delegowanie obowiązków i ich rozdzielanie. Często bywa tak, że ze względu na nadmiar zadań, dział obsługi klienta czy marketing, wykonuje działania zupełnie niezwiązane ze swoim podstawowym biznesem. To natomiast jest spory błąd, który może skutkować licznymi problemami" - podsumowano w analizie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)