Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fatalne dane z Chin. Załamanie w handlu zagranicznym

0
Podziel się:

W ubiegłym miesiącu chiński eksport obniżył się o blisko 25 procent.

Fatalne dane z Chin. Załamanie w handlu zagranicznym
(lightspring / Shutterstock)

Kolejne niepokojące wieści płyną z drugiej największej gospodarki świata. W ubiegłym miesiącu chiński eksport obniżył się o blisko 25 proc. To największy spadek od czasu kryzysu na rynkach finansowych w 2009 roku.

W ubiegłym roku wzrost chińskiego PKB był najwolniejszy od ćwierćwiecza. Choć wyniku na poziomie 6,9 proc. mogłoby pozazdrościć wiele państw, to jednak Chiny przez wiele lat notowały dwucyfrowe tempo wzrostu gospodarczego.

Hamowanie PKB to m.in efekt bardzo mocnego ograniczenia wymiany handlowej z zagranicą. W lutym bilans eksport-import spadł do 32,6 mld dolarów z 63,3 mld miesiąc wcześniej. Pogorszenia sytuacji w prawdzie spodziewali się analitycy, ale skala spadku okazała się znacząco większa od prognoz - średnia szacunków zakładała bilans na poziomie 50,1 mld dolarów.

Przy prawie 14-proc. zmniejszeniu importu, eksport w lutym zmalał aż o blisko 25 proc. Również miesiąc wcześniej tendencja była negatywna, ale w obu przypadkach spadek wyniósł odpowiednio 10 i 12,5 proc.

W ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku największe spadki w sprzedaży za granicę odnotowały m.in. branża obuwnicza i produkcji zabawek. Eksport samochodów obniżył się zaś aż o jedną trzecią.

Na najnowsze dane z niepokojem patrzą inwestorzy. Notowania największych spółek na chińskiej giełdzie spadają około 1,5 proc. Oznacza to przerwanie wzrostowej serii, która trwała 5 sesji. W tym czasie indeks Shanghai Composite zyskał prawie 8 proc.

Obserwuj bieżące notowania na giełdzie w Chinach

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)