Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fitch podtrzymał ratingi A-/A Polski ze stabilną perspektywą

0
Podziel się:
Fitch podtrzymał ratingi A-/A Polski ze stabilną perspektywą
bEIPoTpN

Fitch Ratings podtrzymał długoterminowe ratingi podmiotu (IDR) dla długu Polski w walutach obcych i krajowej na poziomie odpowiednio: A- i A. Perspektywa ratingów jest stabilna, podała agencja.

Pułap ratingów Polski został podtrzymany na poziomie AA-, zaś krótkoterminowy rating IDR dla długu w walutach obcych - na poziomie F2.

"Rating A- dla Polski równoważy dobre wyniki makroekonomiczne, odporny system bankowy oraz wskaźniki zarządzania zgodne w kategorią A z wysokim zadłużeniem zewnętrznym, wyższym niż w krajach porównywalnych poziomem długu sektora rządowego (52% PKB wobec mediany w wysokości 45% dla krajów z kategorii A) i stosunkowo niskim poziomem PKB na osobę, pomimo niedawnej konwergencji dochodów w kierunku średniej UE" - czytamy w komunikacie.

bEIPoTpP

Agencja zwraca też uwagę, że w ciągu kilku pierwszych miesięcy po wygraniu wyborów parlamentarnych rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) wprowadził szereg ustaw, w tym dotyczących funkcjonowania mediów i systemu sądowniczego.

"Doprowadziły one do wzrostu - w kraju i za granicą - obaw, ponieważ uznano, że stanowią one zmianę mechanizmów gwarantujących prawidłowość funkcjonowania tych systemów w Polsce. Fitch spodziewa się, że bardziej konfrontacyjna polityka zwiększy polaryzację w polskim społeczeństwie i doprowadzi do wzrostu napięć politycznych" - czytamy dalej.

W sierpniu 2015 r. Fitch Ratings także podtrzymał długoterminowe ratingi podmiotu (IDR) dla długu Polski w walutach obcych i krajowej na poziomie odpowiednio: A- i A. Perspektywa ratingów jest stabilna.

W piątek, 15 stycznia, Standard & Poors Ratings Services obniżył suwerenny rating kredytowy Polski w walucie obcej do 'BBB+' z 'A-' z perspektywą negatywną.

bEIPoTqq
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)