Notowania

finanse
02.07.2018 11:56

Fitch podtrzymał ratingi Małopolski na poziomie A-, perspektywa stabilna

Warszawa, 02.07.2018 (ISBnews) - Fitch Ratings podtrzymał długoterminowe ratingi Małopolski (Issuer Default Rating; IDR) dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz w walucie krajowej na poziomie A-, podała agencja. Fitch potwierdził także długoterminowy rating krajowy na poziomie AAA(pol). Perspektywa ratingów jest stabilna.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Potwierdzenie ratingów odzwierciedla opinię Fitch, że wyniki operacyjne Małopolski pozostaną mocne w średnim okresie, co zapewni mocne wskaźniki obsługi oraz spłaty długu, pomimo prognozowanego umiarkowanego wzrostu zadłużenia w związku z realizacją zakrojonego na szeroką skalę programu inwestycyjnego" - czytamy w komunikacie.

Fitch spodziewa się, że wyniki operacyjne Małopolski będą mocne w latach 2018-2021, z nadwyżką operacyjną wynoszącą średnio 130 mln zł i stanowiącą 13-14% dochodów operacyjnych (po wyłączeniu dochodów o jednorazowym charakterze). W 2018 r. nadwyżka operacyjna może wynieść 160 mln zł i stanowić 16% dochodów operacyjnych, na co pozytywny wpływ będą miały dochody o jednorazowym charakterze w kwocie około 30 mln zł.

"W 2017r. wyniki województwa były lepsze niż przewidywały nasze prognozy. Nadwyżka operacyjna wyniosła 196 mln zł i stanowiła 20,8% dochodów operacyjnych, wspierana przez dochody o charakterze jednorazowym w kwocie 57 mln zł. Jeśli nawet wyłączyć te dochody, marża operacyjna Województwa była dobra i wynosiła 15,7%. Z uwagi na mocne wyniki operacyjne oraz wolniejsze tempo realizacji projektów inwestycyjnych, które były w ponad 70% finansowane z dochodów majątkowych (głównie dotacji unijnych), Województwo osiągnęło nadwyżkę budżetową w wysokości 43 mln zł lub 3,2% dochodów ogółem" - czytamy dalej.

Fitch spodziewa się, że deficyt budżetowy województwa może wzrosnąć do około 5% dochodów ogółem w latach 2018-2021 wraz z postępującą realizacją inwestycji współfinansowanych z budżetu UE. Zdaniem agencji, wydatki majątkowe Małopolski mogą wynieść łącznie 2,3 mld zł w latach 2018-2021, tj. średnio 600 mln zł rocznie (40% wydatków ogółem rocznie) w porównaniu do 543 mln zł w 2017r. Fitch zakłada, że Małopolska nadal będzie otrzymywać znaczne środki unijne na współfinansowanie programu inwestycyjnego. W rezultacie ponad 90% wydatków majątkowych może być finansowanych z dochodów majątkowych oraz z nadwyżki bieżącej. Pozostała część będzie sfinansowana nowym długiem.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz