Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Konflikt o Katalonię trwa. Hiszpańska giełda najsłabsza w Europie

2
Podziel się:

Polityka może zdecydować w tym tygodniu o nastrojach inwestorów.

Temat niepodległości Katalonii ciągle rozgrzewa emocje na rynkach finansowych.
Temat niepodległości Katalonii ciągle rozgrzewa emocje na rynkach finansowych. (Joanjo Aguar Matoses / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Poniedziałkowy poranek przynosi wzrosty na najważniejszych giełdach Europy, z wyjątkiem Hiszpanii. Osią sporu jest Katalonia, a dokładniej brak porozumienia między władzami regionu, a premierem kraju.

Giełda w Madrycie jest na minusie blisko 0,75 proc. To najgorszy wynik wśród wszystkich rynków akcji w Europie. Te najważniejsze, w tym warszawska giełda, wyraźnie idą do góry. Nerwowość inwestorów i niechęć do zakupu akcji hiszpańskich spółek wynika z niepewnej sytuacji politycznej w kraju.

Upływa termin, jaki rząd Hiszpanii wyznaczył szefowi władz Katalonii Carlesowi Puigdemontowi na wyjaśnienie, czy w swoim wystąpieniu w ubiegły wtorek ogłosił niepodległość regionu. Ma czas do godz. 10:00.

Puigdemont podpisał wówczas deklarację niepodległości. Wcześniej oświadczył, że przyjmuje mandat od obywateli w celu ogłoszenia niepodległości Katalonii, lecz zaproponował, by parlament zawiesił skutki deklaracji niepodległości w celu rozpoczęcia rozmów z rządem centralnym.

Tymczasem Puigdemont w liście do premiera Hiszpanii Mariano Rajoya zaproponował mu jak najszybsze spotkanie, aby przedyskutować sytuację w Katalonii. List opublikowało w poniedziałek rano katalońskie radio. W swym piśmie Puigdemont zażądał też od władz w Madrycie, by zakończyły postępowanie sądowe przeciwko szefowi katalońskiej policji.

Zobacz także: Katalonia - palący problem Hiszpanii

Analitycy zwracają uwagę, że w rozpoczynającym się tygodniu uwaga rynków może być skierowana na europejskie sprawy polityczne. I to nie tylko w Hiszpanii.

Uwagę przyciągnie m.in. rozwój sytuacji politycznej w Austrii po niedzielnych wyborach do Rady Narodowej (izby poselskiej parlamentu). Wygrała w nich Chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP), kierowana przez dotychczasowego ministra spraw zagranicznych, 31-letniego Sebastiana Kurza.

OeVP zdobyła 31,36 proc. głosów. Wyprzedziła prawicowo-populistyczną Austriacką Partię Wolności (FPOe), która uzyskała 27,35 proc. i współrządzącą dotąd z chadekami w ramach "wielkiej koalicji" Socjaldemokratyczną Partię Austrii (SPOe) - 26,75 proc.

Ważne sprawy dziać się będą w Niemczech po zwycięstwie SPD w niedzielnych wyborach do regionalnego parlamentu Dolnej Saksonii. Odbyły się one trzy tygodnie po wyborach do parlamentu ogólnoniemieckiego Bundestagu.

Kanclerz Angela Merkel zdecydowała, że dopiero po głosowaniu w tym landzie rozpocznie rozmowy koalicyjne z FDP i Zielonymi o utworzeniu nowego niemieckiego rządu. Pierwsze rozmowy sondażowe zaplanowano na środę. Zdaniem obserwatorów brak sukcesu CDU w Dolnej Saksonii może osłabić pozycję negocjacyjną Merkel w rozmowach z potencjalnymi partnerami.

giełda
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
What problem?
7 lat temu
Nowe stanowisko nowa żona. Flamandowie już przebierają nóżkami a i u nas prywateryzatorów nie brakuje.
Dar
7 lat temu
wolnosc kosztuje. Pytanie czy katalonia jest silna bo jest raka cudowna czy dlatego ze jest cudowną czescia Hiszpanii Ja sadze ze to drugie jednak kto zabroni wierzyc w leprze jutro