Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Giełdowy Indeks Produkcji GIP60 spadł o 0,56% m/m do 1129,63 pkt w styczniu

0
Podziel się:

Giełdowy Indeks Produkcji, po doskonałej końcówce zeszłego roku, zanotował niewielką korektę, zamykając styczeń na poziomie 1129,63 pkt (-0,56%), podano w komunikacie. Mimo, że pierwszym tygodniom tego roku towarzyszyły głównie pozytywne odczyty różnych danych, to korekta na największych rynkach akcji zdusiła wypracowane w tym czasie wzrosty.

Giełdowy Indeks Produkcji GIP60 spadł o 0,56% m/m do 1129,63 pkt w styczniu

"Spadek kursu akcji polskich firm produkcyjnych zbiegł się w czasie ze zmianami na wielu rynkach akcji. Jeszcze w połowie miesiąca trudno było doszukać się sygnałów, które mogłyby sugerować zbliżającą się korektę. Pęknięcie bańki spekulacyjnej na rynku kryptowalut, spadek wartości dolara i wzrost wartości złota nie musiały wcale wpłynąć na spadki na rynkach akcji. Jednakże rosnąca niechęć do ryzyka wywołała niepewność co do przyszłego kierunku zmian cen na największych rynkach akcji. To przełożyło się na największą od dłuższego czasu korektę" - czytamy w komunikacie.

"Naturalną konsekwencją kilku słabszych sesji na Wall Street było to, że kapitał zagraniczny zaczął stopniowo wycofywać się z naszego rodzimego parkietu, a wśród ofiar tej korekty znaleźli się również polscy producenci. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w sporym spadku indeksu GIP60 w ostatniej dekadzie stycznia" - tłumaczy Maciej Zaręba z firmy DSR dostarczającej rozwiązania wspierające zarządzanie produkcją, pomysłodawca indeksu GIP, obejmującego największe polskie spółki wytwórcze notowane na głównym rynku GPW.

Pomimo niekorzystnych czynników zewnętrznych, wielu polskich producentów wykazało się dużą odpornością, a to może świadczyć zarówno o ich pozytywnym wizerunku wśród inwestorów, jak i sporym potencjale rozwoju. Najwięcej w styczniu zyskiwali projektanci i dystrybutorzy odzieży. Wartość spółek z tej branży rosła w styczniu średnio o 9,56%. Równie imponujące wzrosty zanotowały spółki z przemysłu lekkiego (9,42%) oraz producenci żywności (8,23%). Powyższe wyniki są zgodne z odczytami sub-indeksów branżowych WIG, wśród których najwięcej zyskiwały WIG-Spożywczy (8,61%) i WIG-Odzież (6,18%), wymieniono w informacji.

"Dobre wyniki roczne oraz spory potencjał wzrostu sprzedaży, szczególnie za granicą, spowodował, że korekta nie dotknęła tak bardzo spółek z tych branż. Niestety siła wzrostu polskich producentów odzieży i żywności nie była na tyle wystarczająca, żeby zrekompensować duże spadki wartości rynkowej pozostałych producentów, co przełożyło się sumarycznie na niewielki spadek indeksu GIP60. Najwięcej w styczniu stracili producenci tworzyw sztucznych (średnio -13,26%). W styczniu pod kreską znalazły się również spółki motoryzacyjne (-4,46%), producenci wyrobów drewnianych (-2,50%), materiałów budowlanych (-0,35%), a także spółki z branży metalurgicznej (-0,96%)" - czytamy dalej.

Wyniki spółek, które znalazły się na podium styczniowego rankingu GIP60 zdają się zaprzeczać obecności jakichkolwiek problemów na rynku akcji. Zwrot na poziomie 21,12% i pierwsze miejsce GIP60 w styczniu to wyniki spółki Newag - bydgoskiego producenta taboru kolejowego.

"Od czasu debiutu na giełdzie w 2013 wycena rynkowa spółki charakteryzowała się stosunkowo dużą zmiennością, zaliczając dołek w połowie 2016 roku. Na początku miesiąca nastąpiła dematerializacja akcji bydgoskich kolejarzy, co znacznie zwiększyło bezpieczeństwo inwestycji. Również spodziewane bardzo dobre wyniki za 4 kwartał, jak i cały ubiegły rok podziałały na wyobraźnię inwestorów" - dodał Zaręba.

Miejsca drugie i trzecie w styczniowym rankingu GIP60 należą do spółek odzieżowych. Zdobyły je CDRL za wzrost wartości o 21,05% oraz Vistula za 18,49%. Taki skład podium potwierdza doskonałą koniunkturę w branży i duże zaufanie ze strony inwestorów. Obie spółki zanotowały w zeszłym roku wysokie wzrosty przychodów - prognozy wzrostu sprzedaży w całym ubiegłym roku oscylują wokół +7% r/r dla CDRL, dla spółki Vistula przewiduje się wzrost nawet o 16% r/r. Również prognozy sprzedaży w grudniu, w najgorętszym miesiącu dla sprzedawców odzieży, mogą robić wrażenie. Szacuje się, że CDRL zwiększyła w tym miesiącu swoją sprzedaż detaliczną o 20% r/r, a Vistula o 17,9% r/r, wymieniono w materiale.

"Podsumowując, polski przemysł podobnie jak polska gospodarka prezentuje się bardzo dobrze i - jeśli wierzyć prognozom - ma przed sobą doskonałe perspektywy. Rozgrzany przemysł europejski dodatkowo wzmacnia czynniki wewnętrzne sugerując dalsze wzrosty. Jednakże na horyzoncie coraz częściej pojawia się widmo znaczącej korekty na rynkach kapitałowych. Jeśli korekta na zachodnich rynkach akcji przekształci się w kryzys, wówczas skutków nie sposób przewidzieć" - ocenił przedstawiciel firmy DSR.

Metoda wyjścia z poprzedniego kryzysu finansowego, jaką wybrały największe banki centralne, takie jak FED i EBC, mogła jedynie odsunąć w czasie konsekwencje poważniejsze niż te, które mogliśmy zaobserwować dekadę temu.

"To sprawia, że przyszłe ceny akcji polskich spółek niekoniecznie muszą odzwierciedlać dobrą kondycję ich emitentów. Póki co jednak, do niewielkiej korekty na cenach akcji polskich producentów należy podchodzić z odpowiednim dystansem" - podsumował Zaręba.

Giełdowy Indeks Produkcji obejmuje największe polskie spółki wytwórcze notowane na głównym rynku GPW. Jego pomysłodawcami są: firma DSR, serwis analityczny Produkcja.Expert oraz Wydział Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Celem przygotowania indeksu jest przejrzysta identyfikacja zmian nastrojów inwestorów w stosunku do spółek z branży produkcyjnej. Wskaźnik trendu giełdowego stanowi wiarygodny estymator wartości przedsiębiorstw, a co za tym idzie całej branży produkcyjnej. Ze względu na precyzyjną analizę wyników poszczególnych przedsiębiorstw produkcyjnych indeks GIP może stanowić wiarygodny barometr faktycznego stanu sektora produkcyjnego. Uczestnikami indeksu GIP jest 60 spółek notowanych na Rynku Podstawowym GPW spełniających kryteria bazowe mające na celu identyfikację polskich spółek produkcyjnych dostępnych w ofercie publicznej.

Korekty okresowe indeksu GIP dokonywane są po sesji w ostatni piątek czerwca, września i grudnia. Rewizja roczna następuje w ostatnim tygodniu marca. Pakiety spółek, których udziały przewyższają 10% są zmniejszane do tego poziomu. Giełdowy Indeks Produkcji jest indeksem typu cenowego, więc przy jego kalkulacji nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)