Notowania

chemia
11.01.2016 09:56

GLG Pharma ma otrzymać ok. 10 mln zł dofinansowania z programu INNOMED

Podziel się
Dodaj komentarz

Projekt GLG Pharma, zakładający rozwój terapii celowanej wobec potrójnie negatywnego raka piersi, znalazł się na liście projektów rekomendowanych do dofinansowania z programu operacyjnego INNOMED, opublikowanej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Budżet całego projektu oszacowany został na 13,6 mln zł, z czego ok. 10 mln zł będzie sfinansowane ze środków otrzymanych przez zespół GLG Pharma od NCBiR.

"Projekt zakłada rozwój terapii celowanej wobec potrójnie negatywnego raka piersi (Triple Negative Breast Cancer) w oparciu o innowacyjne inhibitory białka STAT-3, tj. cząsteczki GLG-805 lub GLG-302 oraz rozwój testów opartych na metodach immunochemicznych do szybkiej diagnostyki nowotworu TNBC i monitorowania skuteczności terapii opracowanej przez GLG Pharma u pacjentek chorych na TNBC" - czytamy w komunikacie.

Celem molekularnym dla rozwijanej terapii są aktywowane białka Signal Transducer and Activators of Transcription 3 (STAT-3), które przekazują sygnały między komórkami, są niezbędne w procesie wzrostu komórek i pełnią funkcję tzw. przekaźników sygnału i aktywatorów procesu transkrypcji STAT-3. Inhibitory STAT3 blokują zaburzone działanie aktywowanych białek STAT3 w komórkach nowotworowych TNBC poprzez hamowanie niekontrolowanego wzrostu komórek, podano również.

"Budżet całego projektu oszacowany został na 13,6 mln zł, z czego ok. 10 mln zł będzie sfinansowane ze środków otrzymanych przez zespół GLG Pharma od NCBiR. Projekt realizowany będzie we współpracy z podwykonawcami z wiodących polskich uczelni, instytutami badawczymi i producentami kontraktowymi. Pozostała kwota ok. 3,6 mln zł zostanie pokryta ze środków własnych spółki" - czytamy dalej.

Głównym celem projektu jest opracowanie leku opartego na innowacyjnych cząsteczkach GLG-805 lub GLG-302 do zastosowań w terapii onkologicznej wobec TNBC, przeprowadzenie badań przedklinicznych toksykologicznych na modelu zwierzęcym i badań klinicznych w Polsce z udziałem pacjentek ze zdiagnozowanym TNBC, aby potwierdzić bezpieczeństwo i skuteczność leczenia inhibitorami białka STAT-3 w połączeniu z konwencjonalnymi lekami przeciwnowotworowymi, wskazano również.

"GLG Pharma planuje również opracowanie i walidację testu do immunodiagnostyki nowotworu TNBC spowodowanego obecnością aktywowanego białka STAT-3 i monitorowania poziomu aktywowanego białka STAT-3 u pacjentek chorych na TNBC po zastosowaniu cząsteczek GLG-805 lub GLG-302. Okres realizacji projektu wynosi 36 miesięcy i rozpocznie się w styczniu 2016 roku" - zaznaczono w informacji.

"Dofinansowanie z programu INNOMED jest dużym osiągnięciem i wyróżnieniem oraz dodatkowym potwierdzeniem naszej technologii, która jest sponsorowana przez Narodowy Instytut Raka w Stanach Zjednoczonych w ramach programu 'Zapobieganie Rakowi', zakładającego opracowanie nowego leku na potrójnie ujemny rak piersi. W ramach tego programu nasz kandydat na lek oparty na cząsteczce GLG-302 wykazał już brak toksyczności i zniszczył 90% nowotworów podczas testów przedklinicznych na dwóch gatunkach zwierząt. Wierzymy, że pozyskane środki finansowe z dotacji NCBiR umożliwią nam przyśpieszenie realizacji działań z zakresu badań i rozwoju, badań klinicznych w Polsce i komercjalizacji naszej technologii w Europie i na świecie" - powiedział prezes GLG Pharma Richard Gabriel, cytowany w komunikacie.

Po zakończeniu badań klinicznych planuje złożenie dokumentów o rejestrację leku przez Europejską Agencję Leków oraz Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków.

"Uważamy, że nasz projekt bardzo dobrze wpisuje się w perspektywę Unii Europejskiej w kierunku wczesnego wykrycia i leczenia nowotworów piersi oraz zwiększenia przeżywalności pacjentek chorych na TNBC. Oczekujemy, że nasze spersonalizowane terapie okażą się przełomem w leczeniu TNBC, gdyż pomogą w sposób bardziej skuteczny wyleczyć tę chorobę przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka komplikacji i działań niepożądanych w porównaniu do stosowanych obecnie terapii onkologicznych oraz zapobieganiu i zmniejszaniu odporności nowotworów na leczenie chemioterapeutykami. Możliwości leczenia potrójnie ujemnego raka piersi są obecnie bardzo ograniczone, oparte głównie na chemioterapiach i nie są w pełni bezpieczne" - dodał Gabriel.

Zaznaczył, że firma dostrzega ogromy potencjał rozwoju rynku dla jej celowanych terapii onkologicznych z racji tego, że rak piersi jest najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych chorobą nowotworową u kobiet, zaraz po raku skóry.

"Na dzień dzisiejszy brak jest na rynku inhibitorów STAT3 zatwierdzonych do sprzedaży przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków oraz Europejską Agencję Leków. TNBC, czyli potrójnie ujemny nowotwór piersi, objawiający się brakiem receptorów hormonalnych na powierzchni komórek nowotworowych stanowi ok. 12-17% wszystkich przypadków raka piersi. Zgodnie z prognozami Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Raka, w tym roku na całym świecie odnotowanych zostanie 1,7 mln nowych przypadków zachorowań na potrójnie ujemny rak piersi, w tym w samych USA ok. 20 000 kobiet będzie zdiagnozowanych na TNBC oraz u ok. 4 300 kobiet w Polsce zostanie wykryty TNBC. Odsetek przypadków śmiertelnych wynosi 21,9 na 100 tys. kobiet na całym świecie i większość występuje w okresie pierwszych 3 do 5 lat po rozpoczęciu leczenia" - podsumował prezes GLG Pharma.

GLG Pharma, LLC, z siedzibą w Jupiter, Floryda, jest spółką biotechnologiczną, która rozwija serię spersonalizowanych celowanych terapii onkologicznych dla pacjentów z zapotrzebowaniem klinicznym. Oczekuje się, że terapie opracowane przez GLG Pharma pomogą w sposób bardziej skuteczny wyleczyć różne odmiany raka i inne chroniczne szybko rozprzestrzeniające się choroby, przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka komplikacji i działań niepożądanych w porównaniu do stosowanych obecnie terapii onkologicznych. Cząsteczki GLG mogą zaspokoić potrzeby wartego wiele miliardów dolarów globalnego rynku leków onkologicznych.

Tagi: chemia, farmacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz