Notowania

wph
24.03.2016 18:16

Grupa WP nie będzie dzielić zysków. Chce dalej inwestować

Zarząd nie rekomenduje wypłaty dywidendy z zysku za rok obrotowy zakończony dnia 31 grudnia 2015 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski

Wirtualna Polska Holding rekomenduje walnemu zgromadzeniu akcjonariuszy przeznaczenie całego zysku spółki za rok 2015 na kapitał zapasowy. To oznacza niewypłacanie dywidendy w tym roku. Środki mają posłużyć realizacji inwestycji.

"Zarząd nie rekomenduje wypłaty dywidendy z zysku za rok obrotowy zakończony dnia 31 grudnia 2015 r. Zarząd zamierza wykorzystać wynik finansowy z tego okresu na finansowanie rozwoju działalności Grupy" - czytamy w komunikacie WP Holding.

Byłoby się czym podzielić. W całym 2015 roku grupa WP zarobiła 5,7 mln zł względem 4,1 mln zł rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wzrosły o 77 mln zł (31 proc.), przekraczając 325 mln zł. Wyniki nie są jednak w pełni porównywalne. W międzyczasie doszło do szeregu przejęć, w rezultacie obecna WPH to inna spółka niż jeszcze rok temu.

W czwartym kwartale 2015 roku spółka zaangażowała 103,5 mln zł, głównie w przejęcia. W całym roku wydano na inwestycje 160,8 mln zł. W grudniu kupiono spółkę Enovatis (m.in. wortal wakacje.pl, 84 mln zł), wcześniej NextWeb Media (21,1 mln zł), Finansowysupermarket.pl (10,9 mln zł), Blomedia, Web Broker oraz Allani (platforma dystrybucji wyrobów modowych i wnętrzarskich, 9,5 mln zł w październiku). Ostatnią transakcją było przejęcie porównywarki produktów finansowych Totalmoney za 14,5 mln zł.

Na tym seria przejęć ma się nie skończyć. Grupa sporą część przychodów zamienia na żywą gotówkę, a niedawno zwiększyła też linie kredytowe w bankach. - W sumie mamy więcej środków dostępnych niż mieliśmy z IPO - mówił podczas publikacji wyników rocznych WP prezes Jacek Świderski.

Jednym z największych projektów, jakie stoją przed Grupą jest teraz wejście na rynek telewizyjny. - W ciągu dwóch pierwszych lat zainwestujemy w kanał telewizyjny ok. 20-22 mln zł. Zakładamy, że po dwóch latach działalności projekt będzie rentowny - zapewnia Jacek Świderski.

Zarząd grupy podkreśla, że w kolejnych latach rozważy zmianę polityki w zakresie wypłaty dywidendy i może zarekomendować podział zysku między posiadaczy akcji.

"Zarząd przedstawiając taką rekomendację weźmie pod uwagę przede wszystkim wysokość wypracowanych przepływów gotówkowych i zysku netto prezentowanego w jednostkowym i skonsolidowanym rocznym sprawozdaniu finansowym spółki, potrzeby inwestycyjne grupy oraz możliwość i koszt pozyskania przez spółkę finansowania dłużnego, jak również wysokość kwot, które mogą zostać przeznaczone na wypłatę dywidendy" - czytamy w komunikacie.

Grupa Wirtualna Polska jest właścicielem jednego z dwóch najpopularniejszych w Polsce horyzontalnych portali internetowych - Wirtualnej Polski. Prowadzi również portal horyzontalny o2 oraz liczne specjalistyczne portale wertykalne, w tym w szczególności portale o tematyce biznesowej - Money.pl oraz Biztok, portale dotyczące nowych technologii - np. Dobreprogramy, portale o tematyce sportowej - np. Sportowe Fakty, oraz portale o charakterze rozrywkowym - np. Pudelek. Spółka jest notowana na GPW od maja 2015 roku.

Tagi: wph, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz