Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GUS: Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej spadł do -9,3 pkt w grudniu

0
Podziel się:
GUS: Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej spadł do -9,3 pkt w grudniu

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) spadł o 5,4 pkt proc. m/m w grudniu i wyniósł -9,3 pkt (i wzrósł o 3,2 pkt proc. r/r), wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) i Narodowy Bank Polski (NBP), opublikowanych przez GUS.

"Spadły wartości wszystkich składowych wskaźnika. W największym stopniu pogorszyły się oceny dotyczące przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek o 13,9 pkt proc.). Dla pozostałych składowych wskaźnika odnotowano spadki w granicach od 1,2 do 5,2 pkt proc." - czytamy w komunikacie.

Z kolei wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł o 5,4 pkt proc. i ukształtował się na poziomie -13,7 pkt (i był wyższy o 4,2 pkt proc. niż przed rokiem).

"Wśród składowych wskaźnika najbardziej pogorszyły się przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (spadek o 13,9 pkt proc.). Jako jedyna poprawiła się wartość składowej wskaźnika dotycząca przyszłego oszczędzania pieniędzy (wzrost 3,4 pkt proc.)." - czytamy również w komunikacie.

Od stycznia 2004 r. badanie koniunktury konsumenckiej prowadzone jest z częstotliwością miesięczną - jako badanie wspólne GUS i NBP. W tym miesiącu przeprowadzono 1 454 wywiadów w okresie 7-16 grudnia 2015 r. (w tym 80 metodą CATI).

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)