Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ING BSK: Polacy częściej mają lokaty, rzadziej akcje niż inni Europejczycy

0
Podziel się:
ING BSK: Polacy częściej mają lokaty, rzadziej akcje niż inni Europejczycy

Polacy, podobnie jak mieszkańcy innych państw Europy, deklarują znajomość różnych instrumentów finansowych (akcje, obligacje fundusze inwestycyjne, polisolokaty), jednak wyraźnie rzadziej przyznają, że zainwestowali w te instrumenty własne pieniądze. Konta oszczędnościowe i lokaty wciąż są za najatrakcyjniejsze dla Polaków formami lokowania nadwyżek finansowych, wynika z Barometru Finansowego ING.

Większość Polaków deklaruje, że posiada konta oszczędnościowe (77%) oraz lokaty (42%). W Europie ten odsetek wynosi odpowiednio 69% i 31%. W przypadku innych instrumentów Polacy wykazują mniejszą gotowość do inwestycji niż przeciętni Europejczycy.

"Polacy trochę wyżej oceniają korzyści z lokat niż inni mieszkańcy Europy - głównie ze względu na fakt, że stopy w Polsce jeszcze są wyższe. Najbardziej na Polaków działa jednak urok złota - uważają, że inwestycje w ten kruszec są mniej ryzykowne. Co ciekawe, wiele osób posiada metale szlachetne rozumiane także jako biżuteria., którą można spieniężyć - to aż 30%, zaś 22% deklaruje, że posiada nieruchomości. Ok. 13-14% Polaków ma akcje, podobny odsetek obligacje, a 17% jednostki funduszy" - powiedział ekonomista ING BSK Karol Pogorzelski podczas konferencji prasowej.

W porównaniu z mieszkańcami innych państw Europy, Polacy częściej lokują oszczędności w bankach oraz kupują metale szlachetne, natomiast wyraźnie rzadziej inwestują w akcje i obligacje.

Jak wskazał dyrektor odpowiedzialny za obszar oszczędności i inwestycji w ING BSK Daniel Szewieczek, dotychczas Polacy myśląc o oszczędnościach myśleli głównie o lokatach.

"To się mieniło i już 80% badanych Polaków rozumie, że konto oszczędnościowe i lokata to dwa różne produkty, a lokata nie jest jedynym produktem bankowym, na którym się oszczędza. To jednak nie sprawia, że sięgają po bardziej zaawansowane produkty" - powiedział dyrektor odpowiedzialny za obszar oszczędności i inwestycji w ING BSK Daniel Szewieczek podczas konferencji.

Dodał, że przez lata obserwacji klientów ING można zauważyć, że tam, gdzie klienci startowali od zera, odkładali systematycznie z pensji, teraz mają zgromadzony poważny kapitał, który mogą przeznaczyć np. na emeryturę.

"Niestety, część osób, które gromadziły środki, albo nagle otrzymało sporą sumę, zdecydowała się na agresywne inwestycje - np. w Amber Gold, wierząc, że jest sprytniejsza i zarobi więcej. Niepowodzenie takiej inwestycji boli bardzo długo i zniechęca do szukania bezpieczniejszych produktów, ale o niższym poziomie ryzyka" - uważa Szewieczek.

Jak podkreślił Pogorzelski, inwestowanie w ogóle ma słaby wizerunek w Polsce i towarzyszy mu wysoki poziom nieufności. Ma to związek nie tylko z aferą Amber Gold, ale też z kryzysem na rynku akcji w 2007 roku, w wyniku którego osoby, które kupiły jednostki TFI bardzo dużo straciły.

Polacy, którzy nie inwestują, zapytani, dlaczego tego nie robią najczęściej odpowiadają, że nie mają środków. Ale jednocześnie aż 20% nigdy nie zastanawiała się nad inwestycją w instrumenty finansowe.

W badaniu Polacy częściej niż mieszkańcy innych krajów jako powody nieinwestowania wskazali niepewną stopę zwrotu oraz możliwość poniesienia strat. W efekcie stosunkowo dużą popularnością cieszą się nieruchomości (22%) i metale szlachetne (33%). Są one postrzegane jako zdecydowanie bardziej zyskowne niż lokaty i tylko nieznacznie bardziej ryzykowne.

Z badania wynika, że Polacy mają większą awersję do ryzyka niż większość Europejczyków z badanych krajów, choć są jednocześnie w stanie poświęcić więcej czasu niż oni na to, by zainwestować.

Polacy są raczej otwarci na wsparcie w podejmowaniu decyzji - największym zaufaniem cieszą się doradcy finansowi (36%), na drugiej pozycji specjalistyczne witryny internetowe (20%), a na trzecim przyjaciele i rodzina (12%).

Finansowy Barometr ING to cykliczne badanie Grupy ING, badające zachowania i postawy konsumentów wobec zagadnień finansowych w Polsce i na świecie. Najnowsze, międzynarodowe badanie przeprowadzone w listopadzie 2016 r. zostało zrealizowane w 13 krajach europejskich: Polsce, Austrii, Belgii, Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Rumunii, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Próba badawcza objęła 12 585 respondentów, w tym 1000 z Polski.

(ISBnews)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)