Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jan Kulczyk nie żyje. Tak zareagował rynek finansowy

0
Podziel się:

Zobacz reakcję inwestorów na śmierć najbogatszego Polaka.

Jan Kulczyk nie żyje. Tak zareagował rynek finansowy
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Śmierć Jana Kulczyka to spory cios w giełdowe spółki, których biznesmen był głównym właścicielem. Przed południem papiery grupy Ciech taniały nawet 5 proc, Pekaes-u 3 proc. i Serinus Energy 8 proc. Potem jednak inwestorzy zaczęli odrabiać straty.

Aktualizacja, godz. 17.35

Jan Kulczyk, za pośrednictwem swoich firm inwestycyjnych Kulczyk Investments i Kulczyk Holding, był do niedawna czwartym największym indywidualnym inwestorem na warszawskiej giełdzie. Inwestował w ponad 30 krajach na 4 kontynentach.

Informacja o śmierci Jana Kulczyka spowodowała, że przed południem kursy akcji kontrolowanych przez niego spółek zanurkowały. Pod koniec sesji kursy wróciły do poziomów bliskich wczorajszego zamknięcia. Wyjątkiem było Serinus Energy - akcje tej spółki ostatecznie poszły w dół o ponad 3 procent.

Dzisiejsze notowania akcji spółek należących do Jana Kulczyka

Wartość portfela akcji Jaka Kulczyka w końcu lipca wynosiła 2,8 mld zł i wzrosła w ciągu dwóch miesięcy o 400 mln zł, w wyniku wzrostu wyceny akcji Ciechu. Największym aktywem giełdowym jest właśnie 51-procentowy pakiet akcji producenta chemikaliów Ciech o wartości 1,9 mld zł.

Kulczyk ma jeszcze 50 proc. akcji Polenergii, firmy zajmującej się energetyką wiatrową (wartość 604 mln zł), 57 proc. akcji firmy transportu drogowego Pekaes (wartość 239 mln zł) oraz 52 proc. akcji firmy, wydobywającej węglowodory Serinus Energy (wartość 92 mln zł).

Najwięksi inwestorzy indywidualni na GPW
inwestor wartość portfela akcji (w mln zł)
Zygmunt Solorz-Żak 9 626,58
Michał Sołowow 5 276,84
Leszek Czarnecki 4 267,72
*Jan Kulczyk * 2 848,91
Dariusz Miłek 1 955,63
Roman Karkosik 1 620,48
Marek Piechocki 1 320,57
Jerzy Lubianiec 1 316,83
Heronim Ruta 1 263,19
Krzysztof Oleksowicz 1 095,70

źródło: Money.pl

Spółka zależna od Kluczyk Investments - Mansa Investments - sprzedała pod koniec maja w trybie przyspieszonego budowania księgi popytu 7 mln akcji Polenergii (PEPSA)
, stanowiących 15,4 proc. kapitału, po cenie 27 zł za sztukę. Oznacza to, że Mansa uzyskała kwotę 189 mln zł brutto. Inwestor tłumaczył, że celem jest zwiększenie płynności spółki na giełdzie.

Najbogatszy Polak wystawił również w tym roku (pod koniec kwietnia) na sprzedaż swoje akcje w spółce naftowej Ophir Energy, inwestującej w projekty naftowe w Afryce, głównie na terenach podmorskich. Za pakiet 8 proc. udziałów (Kulczyk był drugim największym akcjonariuszem) zgarnął 441 mln złotych (79,3 mln funtów). W Ophir Energy fundusz Kulczyka zainwestował w 2005 r. Spółka była notowana na głównym parkiecie giełdy w Londynie.

Kontrowersje wokół inwestycji Kulczyka w Ciechu

Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego, a jej przychody przekraczają 4 mld zł rocznie. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od lutego 2005 roku Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie. Wcześniej kontrolę nad spółką miał Skarb Państwa.

Transakcja kupna akcji chemicznego giganta przez miliardera Jana Kulczyka trafiła pod lupę prokuratury. Chodzi o sprawę z połowy 2014 roku, kiedy to pełnomocnik Jana Kulczyka, Piotr Wawrzynowicz, miał rzekomo zachęcać przedstawicieli resortu skarbu do korzystnego odsprzedania akcji prywatyzowanego Ciechu w zamian za łapówkę. Rozmowa ta miała wyjść na jaw przy okazji wycieku zapisów z tak zwanej afery taśmowej.

Kto przejmie kontrolę nad spółkami?

Prezesem Kulczyk Investments już od grudnia 2013 roku jest syn miliardera - Sebastian Kulczyk. Z grupą jest związany od 2010 roku. Jest absolwentem kierunku Zarządzanie i Marketing na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiował także w London School of Economics.

W latach 2009-2010 pracował w banku inwestycyjnym Lazard w Londynie. Ma doświadczenie w kierowaniu spółkami działającymi w sektorze elektronicznego biznesu. Pracował również w departamencie mediów cyfrowych SonyBMG w Nowym Jorku. Od wielu lat inwestuje i rozwija przedsięwzięcia z obszaru new-tech.

Wokół tej nominacji narosło swego czasu wiele kontrowersji. Do przejęcia biznesu ojca szykowała się też starsza o 3 lata siostra Sebastiana - Dominika Kulczyk-Lubomirska.

Zmarł najbogatszy Polak

"Dziś w nocy, w wyniku powikłań pooperacyjnych, w wieku 65 lat, zmarł Jan Kulczyk, największy polski przedsiębiorca" - poinformował Kulczyk Holding SA w komunikacie. Przedsiębiorca z majątkiem szacowanym na 15 miliardów złotych od lat niepodzielnie dzierżył tytuł najbogatszego Polaka.

Kulczyk był właścicielem przedsiębiorstwa Kulczyk Holding. Był współzałożycielem Polskiej Rady Biznesu. Jak wyliczył "Forbes", tylko w ciągu ostatniego roku pomnożył on swoją fortunę o ponad 30 procent. Tak imponująca suma dawało też Janowi Kulczykowi 418. miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie.

W 1991 r. powstał Kulczyk Holding, który od 2007 r. wchodzi w skład grupy Kulczyk Investment House.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)