Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

JSW ogłasza strategię do 2030 roku. Akcje spółki lecą w dół

17
Podziel się:

Jastrzębska Spółka Węglowa zainwestuje prawie 20 mld zł w rozwój kopalni.

Zarząd JSW podczas prezentacji strategii spółki na GPW.
Zarząd JSW podczas prezentacji strategii spółki na GPW. (PAP/Leszek Szymański)

Na jednego górnika ma przypadać 1 tys. ton wydobywanego węgla rocznie, a zatrudnienie ma sięgnąć 28 tys. Ambitne plany nie spotkały się jednak z ciepłym przyjęciem inwestorów.

W centrum zainteresowania inwestorów z warszawskiej giełdy jest w piątek Jastrzębska Spółka Węglowa. To ona bryluje na parkiecie giełdowym i to dosłownie. Na GPW w Warszawie zarząd przedstawił nową strategię spółki na lata 2018-2030.

Poza tym akcje JSW w notowaniach giełdowych wyróżniają się. Niestety negatywnie. Tracą na wartości ponad 4 proc., co jest najgorszym wynikiem wśród spółek z indeksu WIG20. Widać, że wizja nakreślona przez władze JSW nie przekonuje inwestorów.

Nowa strategia zakłada przede wszystkim stopniowy wzrost produkcji węgla z 14,9 mln ton w 2017 roku do 18,2 mln ton w 2030 roku. Poziom produkcji i sprzedaży koksu zaplanowano na poziomie powyżej 3,4 mln ton. Docelowo, koks wielkopiecowy o wysokich parametrach ma stanowić aż 78 proc. produkcji grupy. Z kolei łączne nakłady inwestycyjne i kapitałowe w całej grupie w okresie obowiązywania strategii będą kształtować się na poziomie około 18,9 mld zł.

JSW zamierza nie tylko inwestować w dostępne już złoża, ale również w udostępnianie nowych złóż i nowych poziomów wydobywczych.

- Śmiało patrzymy w przyszłość. Posiadamy 952 miliony ton potwierdzonych zasobów operatywnych, co gwarantuje nam stabilne wydobycie na co najmniej 60 lat - podkreśla Daniel Ozon, prezes JSW. - Unia Europejska importuje rocznie ponad 30 milionów ton węgla koksowego i JSW zamierza być kluczowym producentem tego strategicznego oraz niezbędnego dla europejskiego przemysłu stalowego surowca.

Strategia rozwoju JSW zakłada poprawę efektywności produkcji poprzez inwestycje i wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań techniczno-technologicznych. Od 2025 roku na jednego pracownika przypadać ma około 1 tys. ton wydobytego węgla rocznie.

Zobacz także: Steinhoff apeluje do górników z JSW

Do 2019 roku JSW zamierza też spłacić zadłużenie z tytułu obligacji. Powołany zostanie fundusz stabilizacyjny o wartość 1,5 mld zł, którego głównym celem będzie utrzymanie płynności finansowej i zachowanie ciągłości operacyjnej w czasach dekoniunktury na rynku węgla.

Do 2030 roku JSW planuje zwiększyć zatrudnienie o około 1000 osób do niemal 28 tysięcy. Strategia zakłada zastępowanie odchodzących pracowników (z tytułu nabywanych uprawnień emerytalnych) młodą, wykwalifikowaną kadrą.

W tym celu spółka zawarła porozumienia z Akademią Górniczo- Hutniczą oraz Politechniką Śląską w sprawie organizacji praktyk i stypendiów. Ponadto JSW ściśle współpracuje z samorządami miast i gmin, na terenach których prowadzi działalność wydobywczą, w zakresie kształcenia w zawodach górniczych (szkoły zawodowe i technika).

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Szkoda słów
5 lata temu
Jak nie rozumiesz jeden z drugim to nie zabieraj głosu.
ENNNI
6 lat temu
Co za durne wypowiedzi :(
ENNNI
6 lat temu
Co za durne wypowiedzi :(
TomKs1
6 lat temu
1000 ton rocznie na jednego pracownika... W istocie ambitny plan, skoro średnia światowa wynosi ok. 2500. Już rozumiecie, czemu "nie opłaca się"?
analityk
6 lat temu
Jak niekompetencja może planować rozwój ?