Notowania

giełda
09-02-2018 (15:42)

JSW ogłasza strategię do 2030 roku. Akcje spółki lecą w dół

Jastrzębska Spółka Węglowa zainwestuje prawie 20 mld zł w rozwój kopalni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)
Zarząd JSW podczas prezentacji strategii spółki na GPW.

Na jednego górnika ma przypadać 1 tys. ton wydobywanego węgla rocznie, a zatrudnienie ma sięgnąć 28 tys. Ambitne plany nie spotkały się jednak z ciepłym przyjęciem inwestorów.

W centrum zainteresowania inwestorów z warszawskiej giełdy jest w piątek Jastrzębska Spółka Węglowa. To ona bryluje na parkiecie giełdowym i to dosłownie. Na GPW w Warszawie zarząd przedstawił nową strategię spółki na lata 2018-2030.

Poza tym akcje JSW w notowaniach giełdowych wyróżniają się. Niestety negatywnie. Tracą na wartości ponad 4 proc., co jest najgorszym wynikiem wśród spółek z indeksu WIG20. Widać, że wizja nakreślona przez władze JSW nie przekonuje inwestorów.

Nowa strategia zakłada przede wszystkim stopniowy wzrost produkcji węgla z 14,9 mln ton w 2017 roku do 18,2 mln ton w 2030 roku. Poziom produkcji i sprzedaży koksu zaplanowano na poziomie powyżej 3,4 mln ton. Docelowo, koks wielkopiecowy o wysokich parametrach ma stanowić aż 78 proc. produkcji grupy. Z kolei łączne nakłady inwestycyjne i kapitałowe w całej grupie w okresie obowiązywania strategii będą kształtować się na poziomie około 18,9 mld zł.

JSW zamierza nie tylko inwestować w dostępne już złoża, ale również w udostępnianie nowych złóż i nowych poziomów wydobywczych.

- Śmiało patrzymy w przyszłość. Posiadamy 952 miliony ton potwierdzonych zasobów operatywnych, co gwarantuje nam stabilne wydobycie na co najmniej 60 lat - podkreśla Daniel Ozon, prezes JSW. - Unia Europejska importuje rocznie ponad 30 milionów ton węgla koksowego i JSW zamierza być kluczowym producentem tego strategicznego oraz niezbędnego dla europejskiego przemysłu stalowego surowca.

Strategia rozwoju JSW zakłada poprawę efektywności produkcji poprzez inwestycje i wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań techniczno-technologicznych. Od 2025 roku na jednego pracownika przypadać ma około 1 tys. ton wydobytego węgla rocznie.

Steinhoff apeluje do górników z JSW

Do 2019 roku JSW zamierza też spłacić zadłużenie z tytułu obligacji. Powołany zostanie fundusz stabilizacyjny o wartość 1,5 mld zł, którego głównym celem będzie utrzymanie płynności finansowej i zachowanie ciągłości operacyjnej w czasach dekoniunktury na rynku węgla.

Do 2030 roku JSW planuje zwiększyć zatrudnienie o około 1000 osób do niemal 28 tysięcy. Strategia zakłada zastępowanie odchodzących pracowników (z tytułu nabywanych uprawnień emerytalnych) młodą, wykwalifikowaną kadrą.

W tym celu spółka zawarła porozumienia z Akademią Górniczo- Hutniczą oraz Politechniką Śląską w sprawie organizacji praktyk i stypendiów. Ponadto JSW ściśle współpracuje z samorządami miast i gmin, na terenach których prowadzi działalność wydobywczą, w zakresie kształcenia w zawodach górniczych (szkoły zawodowe i technika).

Tagi: giełda, jsw, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-02-2018

kret" JSW planuje zwiększyć zatrudnienie o około 1000 osób" i dalej społeczeństwo będzie do nich dopłacało ? Teraz skokowe podwyżki cen ogrzewania … Czytaj całość

09-02-2018

PrincOj głupi ten naród. JSW jest społką akcyjną, Państwo nie dopłaca do spółek będących na giełdzie. JSW sama na siebie zarabia.

09-02-2018

zg2Tak się rozpiepsza pieniądze podatnika. Zamknąć nierentowne kopalnie i kropka

Rozwiń komentarze (16)

Wybrane dla Ciebie