Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

JSW zmniejsza stratę. Restrukturyzacja spółki przynosi efekty

0
Podziel się:

W związku z trudną sytuacją finansową JSW prowadzi szeroko zakrojone działania restrukturyzacyjne zarówno wewnątrz jednostki dominującej jak i spółek z grupy kapitałowej.

JSW zmniejsza stratę. Restrukturyzacja spółki przynosi efekty
(JSW, mat. prasowe)

Jastrzębska Spółka Węglowa straciła w pierwszym kwartale tego roku 59,5 mln złotych w stosunku do 196,7 mln złotych w tym samym okresie rok wcześniej. Nieco lepsze wyniki udało się uzyskać mimo niższych przychodów ze sprzedaży. Prowadzone w węglowej spółce działania restrukturyzacyjne powoli zaczynają przynosić efekty.

"W związku z trudną sytuacją finansową JSW prowadzi szeroko zakrojone działania restrukturyzacyjne zarówno wewnątrz jednostki dominującej, jak i spółek z grupy kapitałowej, celem poprawy sytuacji finansowej JSW. Przewidywane są również zmiany strukturalne w celu uzyskania optymalnego kształtu grupy kapitałowej JSW oraz przywrócenia płynności i rentowności jej działalności" - czytamy w raporcie finansowym JSW.

Spółka 20 kwietnia 2016 roku podjęła uchwałę przyjmującą założenia do "Programu restrukturyzacji Grupy Kapitałowej JSW na lata 2016-2025". Są to: sprzedaż Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu Zdroju, sprzedaż Spółki Energetycznej Jastrzębie, sprzedaż pakietu akcji koksowni grupy kapitałowej, tj. JSW KOKS i WZK Victoria, realizacja inwestycji w dwóch zakładach przy współudziale Ministerstwa Skarbu Państwa - Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców, przekazanie aktywów nieprodukcyjnych Ruchu Jas-Mos do Spółki Restrukturyzacji Kopalń oraz optymalizacja zatrudnienia przy równoczesnym utrzymaniu planowanego poziomu wydobycia w JSW.

Pod koniec kwietnia Jastrzębska Spółka Węglowa sprzedała na rzecz PGNiG Termika wszystkie akcje Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC) w Jastrzębiu Zdroju. Łączna cena za akcje PEC wynosi 190,4 mln zł. Środki pozyskane przez należącą do JSW Spółkę Energetyczną "Jastrzębie" SA (SEJ) zostaną przeznaczone na realizację programu inwestycyjnego SEJ "Energetyka 2016". W ramach transakcji uregulowane zostały również długoterminowe warunki zakupu przez PEC ciepła od SEJ oraz węgla do celów energetycznych od JSW.

Jastrzębska Spółka Węglowa liczy na zamknięcie negocjacji w sprawie sprzedaży aktywów do końca czerwca w związku z terminem podpisania umowy restrukturyzacyjnej z obligatariuszami.

W 2015 roku węglowa spółka straciła ponad 3 mld złotych, czyli prawie 5-krotnie więcej niż w 2014 roku. Strata netto JSW wyniosła w ubiegłym roku 3,266 mld złotych, wobec 659,1 mln złotych straty rok wcześniej. Przychody spółki wzrosły nieznacznie. W 2015 roku wyniosły 6,935 mld złotych, a w 2014 roku 6,815 mld złotych.

W styczniu tego roku JSW zawarła ze związkami zawodowymi porozumienie, na mocy którego czternasta pensja za 2015 rok zostanie wypłacona 1 czerwca, wraz z odsetkami za opóźnienie. Jest to ostatnia czternastka, do której pracownicy nabyli prawo przed wejściem w życie ostatniego porozumienia.

Porozumienie wynegocjowane ze związkowcami w połowie września ubiegłego roku ma pozwolić zaoszczędzić spółce 2 mld złotych. Zgodnie z nim, począwszy od 2016 roku, zwieszona zostaje wypłata czternastej pensji oraz deputatu węglowego. Oszczędności dotyczą również nagrody barbórkowej, do której nie będą uprawnieni pracownicy administracyjni oraz osoby, z którymi w okresie obrachunkowym rozwiązano umowę.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)