Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Koncern Google jest już wart tyle co PKB Polski. Walczy o miano najdroższej firmy na świecie

Koncern Google jest już wart tyle co PKB Polski. Walczy o miano najdroższej firmy na świecie

Fot. brionv/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Już nie Apple, a koncern Alphabet - właściciel Google - będzie najdroższą spółką na świecie. Wszystko przez świetne wyniki opublikowane w poniedziałek przez spółkę.

Wszystko wskazuje na to, że jeszcze tylko w poniedziałek spółka Apple była najdroższą firmą na świecie. Jej kapitalizacja na koniec sesji na Wall Street wyniosła 534,6 miliarda dolarów. Ale tuż za nią uplasował się Alphabet, spółka-matka Google, wyceniony na 517 miliardów dolarów.

Wiele zmieniło się jednak w handlu posesyjnym i przed wtorkowym otwarciem notowań na nowojorskim parkiecie. Jeżeli przyjmiemy, że kursy spółek otworzą się na szacowanych obecnie poziomach, to kapitalizacja Alphabet sięgnie 540 miliardów dolarów i prześcignie Apple o około 12 miliardów dolarów.

By lepiej zobrazować te wartości, możemy dodać, że według danych Banku Światowego PKB Polski na koniec 2014 roku (ostatnie dane) miał wartość 545 miliardów dolarów, a np. Belgii i Argentyny około 530 miliardów dolarów.

Co ciekawe, jeszcze w lutym ubiegłego roku wartość Apple przekraczała 700 miliardów dolarów. Tymczasem wartość Google wahała się w okolicach 360 miliardów dolarów. Teraz obie spółki "spotkały się" i walczą o miano najdroższej firmy na świecie.

Pretekstem do ostatniego wzrostu kursu akcji Google (Alphabet) stały się wyniki za czwarty kwartał ubiegłego roku opublikowane przez spółkę. Okazało się, że w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku Alphabet miał przychody w wysokości 21,3 miliarda dolarów. Oznacza to wzrost o 18 procent w porównaniu do tego samego okresu 2014 roku. Zysk netto spółki zwiększył się z kolei 5 procent do prawie 5 miliardów dolarów.

apple, alphabet
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
bernard 71
89.230.199.* 2016-02-03 17:57
google ma szczęście że nie jest polską firmą bo rząd wprowadziłby podatek - miedziowy - sory - googlowy podatek i już by nie była taka duża ta firma
Biuletyn eBT
37.47.148.* 2016-02-03 08:39
Google wart tyle co PKB Polski? A jak ma być inaczej skoro oszukują na podatkach? Jak wykupilem reklamę w Google to placilem od razu na konto irlandzkie spółki córki Google. Tak jakbym nie mógł płacić w Polsce tak żeby Google zapłaciło w Polsce podatki.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/