Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
13.11.2017 12:20

KPF: Odsetek gospodarstw dom. regulujących zobowiązania finans. wzrósł do 81,4%

Odsetek gospodarstw domowych, które bezproblemowo regulują swoje zobowiązania finansowe lub których ten problem nie dotyczy, w IV kw. 2017 r. wzrósł z 72,1% do 81,4%, wynika z badania "Sytuacja na rynku consumer finance", przeprowadzonego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych (KPR) i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH (IRG SGH).

Podziel się
Dodaj komentarz

"Po raz pierwszy w historii badania odsetek respondentów deklarujących bezproblemowy przebieg obsługi zobowiązań lub brak konieczności regulowania jakichkolwiek zobowiązań przekroczył 80%, podczas gdy przez ostatnie 11 lat wynosił średnio 69%" - czytamy w komunikacie poświęconym badaniu.

Jednocześnie spadł udział gospodarstw domowych deklarujących niewielkie problemy z obsługą zobowiązań. Jest ich obecnie 15,6%, co również stanowi historycznie najniższy wynik. W obliczu tych bardzo pozytywnych tendencji jeszcze bardziej cieszy spadek udział gospodarstw, deklarujących duże problemy z obsługą zobowiązań (spadek z 5,8%, do zaledwie 2,9%). We wszystkich obszarach są to wyniki najlepsze od momentu rozpoczęcia badania, co świadczy obecnie o bardzo dobrej kondycji finansowej gospodarstw domowych, podano dalej.

"W przypadku obsługi zobowiązań duże znaczenie ma poziom dochodów, a te konsekwentnie w polskim społeczeństwie rosną. Co więcej, to grupa osób o najniższych dochodach ma najczęściej problemy z obsługą, a programy takie jak Rodzina 500+ w znaczącym stopniu redukują problem ubóstwa" - powiedział dr hab. Piotr Białowolski z Uniwersytetu Harvarda, współpracujący z KPF przy realizacji badania.

Sytuacja w obszarze oceny przyszłej obsługi zobowiązań również zmieniła się względem poprzedniego kwartału w bardzo korzystnym kierunku. Wzrósł udział gospodarstw domowych spodziewających się bezproblemowej obsługi swoich zobowiązań lub deklarujących, że problem ten nie będzie ich w ogóle dotyczył. Takie prognozy sformułowało obecnie 68,4% badanych (wobec 60,3% poprzednio). Jest to odsetek zbliżony do najwyższego w historii. Jedynie na przełomie 2016 i 2017 było ich nieznacznie więcej. Pozytywnym sygnałem jest też zmniejszenie skumulowanego odsetka gospodarstw domowych, które spodziewają się w nadchodzących 12 miesiącach dużych problemów z obsługą zobowiązań lub całkowitego zatrzymania spłat (spadek z 6,3% do 4%), podano także.

"Ogólny obraz tego, jak radzą sobie i jak będą sobie radziły polskie gospodarstwa domowe z długami, jest dobry i nadal poprawia się - aż o około 13% wzrosła bowiem liczba tych, które zapowiadają, że będą wywiązywać się z zobowiązań bez żadnych problemów. To dobry sygnał dla polskiej gospodarki, w tym dla perspektyw rynku kredytowego. Jednocześnie martwić może nadal względnie duża niepewność co do najbliższej przyszłości w tym względzie. Co szóste gospodarstwo domowe nie wie, czy będzie w stanie wywiązywać się w terminie ze swoich zobowiązań w okresie najbliższych kilkunastu miesięcy. Ponadto wzrosła, choć nieznacznie, liczba osób, które nie będą w stanie obsługiwać żadnego zobowiązania, co może oznaczać dalszy wzrost liczby upadłości konsumenckich w Polsce" - podsumował prezes KPF Andrzej Roter, cytowany w komunikacie.

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz