Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KRD: 43% firm nie sprawdza wiarygodności finansowej kontrahentów

2
Podziel się

Aż 43% firm z sektora MŚP nie sprawdza wiarygodności finansowej kontrahenta, z którym chcą podjąć współpracę biznesową, wynika ze wspólnego badania Krajowego Rejestru Długów (KRD) i Rzetelnej Firmy pt. "Biznesowy savoir-vivre", przeprowadzonego przez Keralla Research wśród przedsiębiorców z sektora MŚP. Ci sami przedsiębiorcy znacznie częściej sprawdzają deweloperów lub sprzedawców internetowych w życiu prywatnym.

KRD: 43% firm nie sprawdza wiarygodności finansowej kontrahentów
bCYmZLNh

"Skalę problemu najlepiej pokazują liczby. Zadłużenie wszystkich firm notowanych w Krajowym Rejestrze Długów wynosi prawie 9 mld zł. Na tę kwotę składa się ponad 945 tys. zobowiązań niespłaconych w terminie. Ponadto, jak wynika z naszego cyklicznego badania 'Portfel należności polskich przedsiębiorstw' aż 85% firm wskazuje na kłopoty z otrzymaniem zapłaty od kontrahentów w umówionym terminie. Części problemów można byłoby uniknąć, ale wciąż mało firm ma w zwyczaju sprawdzać wiarygodność finansową swoich partnerów" - powiedział prezes KRD Adam Łącki, cytowany w komunikacie.

Kiedy jednak tych samych przedsiębiorców zapytano o to, czy przy wydawaniu prywatnych pieniędzy sprawdzają wiarygodność płatniczą rozmaitych dostawców, ich odsetek znacznie wzrósł. 92% ankietowanych w życiu prywatnym weryfikuje dewelopera przed kupnem mieszkania. 76% robiąc zakupy w Internecie, ma zwyczaj sprawdzania sprzedawcy. Najczęściej szukają opinii oraz komentarzy dotychczasowych klientów o usługach czy produktach, podano również.

"Przedsiębiorcy ufają, że kontrahent zapłaci - w ten sposób odpowiedziało 16% badanych. Co ciekawe, co czwarty ankietowany nie potrafił jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Istotnym aspektem jest również fakt, że dla wielu przedsiębiorców wartość własnych pieniędzy jest zupełnie inna niż wartość finansów należących do firmy. 14% badanych dba bardziej o swoje prywatne finanse niż te służbowe" - czytamy dalej.

bCYmZLNj

Przedsiębiorcy tłumaczą też, że nie mają czasu na przyjrzenie się sytuacji finansowej partnera biznesowego, z którym przyjdzie im współpracować. Wśród 92% badanych, którzy prywatnie sprawdzają dewelopera, tylko 58% sprawdza służbowo kontrahentów. Natomiast ci, którzy pozazawodowo szukają informacji o internetowym sprzedawcy, tylko w 62% decydują się zweryfikować partnera, podano także.

Badanie "Biznesowy savoir-vivre" zostało przeprowadzone przez Keralla Research w grudniu 2017 roku. Badanie zrealizowano na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej i Rzetelnej Firmy.

bCYmZLNK
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
dawid
3 lata temu
Już się nauczyłem, że kontrahenta sprawdzać trzeba, dobrze też jak ma certyfikat Rzetelna Firma. To mi daje pewność, że jest wiarygodny i nie ma zadłużenia. Z takimi firmami warto współpracować.
sam
3 lata temu
ale odkrycie
Najnowsze komentarze (2)
dawid
3 lata temu
Już się nauczyłem, że kontrahenta sprawdzać trzeba, dobrze też jak ma certyfikat Rzetelna Firma. To mi daje pewność, że jest wiarygodny i nie ma zadłużenia. Z takimi firmami warto współpracować.
sam
3 lata temu
ale odkrycie