Notowania

finanse
20.01.2017 09:50

KRD: Zaległe zadłużenie spółek z NewConnect spadło o 3 mln zł w 6 miesięcy

Podziel się
Dodaj komentarz

Łączne przeterminowane zadłużenie spółek notowanych na NewConnect sięga 8,8 mln zł, czyli niemal 3 mln zł mniej niż pół roku temu, poinformował Krajowy Rejestr Długów. Do rejestru wpisanych zostało 50 krajowych spółek notowanych na rynku NewConnect w styczniu 2017 roku, co oznacza, że co ósma firma z "małej giełdy" jest notowana za niespłacane długi, podano także.

"Spółki wpisane do rejestru mają 134 wierzycieli i 395 niezapłaconych w terminie zobowiązań" - czytamy w komunikacie. 

Ich zadłużenie w sumie wynosi 8,8 mln zł. To oznacza, że dług przypadający na jedną spółkę notowaną w KRD BIG przekracza 176 tys. zł, podano także.

"To kwota wyraźnie niższa niż przed sześcioma miesiącami. Wówczas średni dług wynosił niemal 220 tys. zł. Duża w tym zasługa negatywnego lidera poprzedniego zestawienia, który zaczął regulować swoje zaległe płatności. Pół roku temu jego przeterminowane zobowiązania wpisane do KRD przekraczały 4,5 mln zł. Obecnie kwota ta sięga około 1 mln zł" - powiedział prezes Adam Łącki, cytowany w komunikacie.

W aktualnym rankingu niechlubny lider z lipca 2016 roku spadł tym samym na trzecią pozycję. Pierwsze dwa miejsca zajmują natomiast spółki, których zadłużenie sięga odpowiednio 1,66 oraz 1,49 mln zł. Warto podkreślić, że oba przedsiębiorstwa to firmy technologiczne. Wśród dłużników dominują handel i usługi, budownictwo, finanse oraz właśnie technologie, podano także.

W porównaniu z poprzednim zestawieniem w którym znalazło się 53 spółki, 16 firm spłaciło częściowo zadłużenie, zaś całość uregulowało 9 firm. Zadłużenie 14 spółek pozostało bez zmian,  a wzrost długu odnotowano w 11 przypadkach. Z kolei 3 spółki zostały w tym czasie wykluczone z obrotu.

"Przewaga firm, które spłaciły całość lub przynajmniej część długów nad tymi, których zadłużenie wzrosło powinna cieszyć. To znaczy, że zależy im na odzyskaniu dobrego imienia i robią wszystko, aby zniknąć z Krajowego Rejestru Długów"- dodał Łącki.  

Badanie "Długi spółek z NewConnect" przeprowadzono na 398 krajowych spółkach przez Krajowy Rejestr Długów i Rzetelną Firmę wśród firm, które 10 stycznia 2017 roku były notowane na rynku NewConnect. To jego trzecia edycja. Pierwszego przeglądu zadłużenia spółek z "małej giełdy" dokonano na początku stycznia 2016 roku.

 

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-01-2017

GkdsCiekawe informacje, podano także.😀

20-01-2017

Sadinternetowy_plZadłużenie 8,8mln to oczywiście czubek góry lodowej. Normalni wierzyciele wnoszą pozwy do sądu o zapłatę, zanim spółka padnie. Honorowi dawcy kapitału … Czytaj całość

20-01-2017

Sadinternetowy_plZadłużenie 8,8mln to oczywiście czubek góry lodowej. Normalni wierzyciele wnoszą pozwy do sądu o zapłatę, zanim spółka padnie. Honorowi dawcy kapitału … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)