Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kwieciński: Wzrost PKB powinien utrzymać się powyżej 3% w II półroczu

0
Podziel się:
Kwieciński: Wzrost PKB powinien utrzymać się powyżej 3% w II półroczu

Warszawa, 27.10.2016 (ISBnews) - Wzrost PKB w II półroczu 2016 powinien utrzymać się na poziomie powyżej 3% r/r, zaś IV kwartał może być lepszy od poprzedniego ze względu na inwestycje, których efekt powinien być widoczny już pod koniec roku, poinformował ISBnews wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

"Spodziewamy się, że druga połowa roku nie będzie gorsza. Wzrost PKB w II półroczu będzie na podobnym poziomie, co w pierwszym i utrzyma nieco powyżej 3%" - powiedział ISBnews Kwieciński.

"Zakładam, że będzie pozytywny wzrost z trzeciego na czwarty kwartał. Inwestycje już ruszyły w sensie wskaźników, które dotyczą inwestycji publicznych. Ruszyły i w IV kw. powinny być wyraźnie widoczne we wskaźniku PKB" - dodał wiceminister.

Podkreślił, że w skali roku będzie widoczny spadek tempa wzrostu PKB ze względu na efekt wysokiej skali w ub. roku.

"W drugiej połowie ubiegłego roku, a szczególnie w IV kwartale mieliśmy bardzo wysoką bazę. Ona była spowodowana kumulacją projektów unijnych, procesów inwestycyjnych. Możemy więc mieć przyspieszenie kwartał do kwartału, natomiast rok do roku ten wzrost będzie mniej zadowalający" - powiedział Kwieciński.

Przedstawiciele Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) sugerowali ostatnio, że wzrost PKB za III kw. br. może okazać się niższy niż 3,1% r/r odnotowane w II kw. br. (wobec 3% r/r w I kw. br.), zaś ekonomiści bankowi obawiają się spadku tempa wzrostu poniżej 3% r/r.

W 2015 r. wzrost (niewyrównany sezonowo) w ujęciu rocznym wynosił w kolejnych kwartałach odpowiednio: 3,6%, 3,1%, 3,4% i 4,3%.

Rewidując ostatnio wzrost PKB za cały 2015 r. do 3,9% z wcześniej szacowanych 3,6%, GUS zapowiadał, że do końca listopada przedstawi rewizję danych kwartalnych za lata 2010-2015 oraz I i II kw. 2016 r.

Agnieszka Morawiecka

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)