Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MF: Środki na projekt 500+ są zabezpieczone w projekcie budżetu na 2016 r.

0
Podziel się:
MF: Środki na projekt 500+ są zabezpieczone w projekcie budżetu na 2016 r.

Ministerstwo Finansów (MF) zapewnia, że środki na projekt 500+ w formule zaproponowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tj. na drugie i kolejne dziecko przy kryterium dochodowym tylko i wyłącznie w przypadku pierwszego dziecka, są zabezpieczone w projekcie ustawy budżetowej na 2016 rok, czytamy komentarzu przesłanym przez resort do mediów. Wydatki budżetu państwa na ten cel oszacowano w kwocie 17 mld 55 mln zł.

"Odnosząc się do przytaczanych przez media fragmentów opinii Ministerstwa Finansów do projektu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, wyjaśniam, że dotyczą one pierwotnego projektu z dnia 2 grudnia 2015 r." - czytamy w komentarzu.

"Natomiast, podkreślenia wymaga fakt, że środki na projekt 500+ w formule zaproponowanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tj. na drugie i kolejne dziecko przy kryterium dochodowym tylko i wyłącznie w przypadku pierwszego dziecka, są zabezpieczone w projekcie ustawy budżetowej na 2016 rok" - zaznacza MF w dokumencie.

Ministerstwo podało również, że 23 grudnia 2015 r. wpłynął do MF, poprawiony projekt ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, który został skierowany do konsultacji społecznych.

"W terminie do 22 stycznia 2016 r. Minister Finansów może przekazać Przewodniczącemu Rady Dialogu Społecznego, ewentualne uwagi do aktualnego projektu" - czytamy także.

Wcześniej w mediach pojawiła się informacja, że MF będzie musiało znaleźć dodatkowe środki na sfinansowanie programu 500+. Według niej, w przyszłym roku, w którym wypłaty 500 zł będą obowiązywały od kwietnia, z budżetu trzeba wyasygnować dodatkowe 1,7 mld zł, zaś w kolejnych latach potrzebne będzie ekstra 2,5 mld zł rocznie.

Wcześniej podano, że w projekcie budżetu na 2016 r. minister finansów Paweł Szałamacha zarezerwował na wypłaty na dzieci ok. 16 mld zł.

W ub. tygodniu premier Beata Szydło zapewniła, że rządowy program 500+ będzie realizowany zgodnie z wcześniejszymi założeniami, tj. ruszy w kwietniu przyszłego roku.

1 grudnia Rada Ministrów przyjęła "mapę drogową" dotyczącą prac nad programem Rodzina 500+ i - jak informowała wówczas premier - liczy, że rozwiązanie to wejdzie w życie w kwietniu przyszłego roku.

Roczny koszt świadczeń (500 zł na dziecko) to 22 mld zł, przy czym w 2016 r. będzie to 16 mld zł, jak podała wówczas minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)