Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
'Minutes' RPP: Wzrost PKB w kolejnych kwartałach powinien dalej przyśpieszać

'Minutes' RPP: Wzrost PKB w kolejnych kwartałach powinien dalej przyśpieszać

Podczas kwietniowego posiedzenia członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) ocenili, że w kolejnych kwartałach wzrost PKB powinien dalej przyśpieszać w tempie zbliżonym do oczekiwanego w marcowej projekcji, wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski (NBP).

"W odniesieniu do perspektyw polskiej gospodarki członkowie Rady podkreślali, że w kolejnych kwartałach wzrost PKB powinien dalej przyśpieszać w tempie zbliżonym do oczekiwanego w marcowej projekcji. Wyższej dynamice PKB będzie sprzyjać prognozowany wzrost inwestycji związany z rosnącym napływem funduszy unijnych, przy jednoczesnym utrzymaniu stabilnej dynamiki konsumpcji" - czytamy w "minutes".

Niektórzy członkowie Rady wskazywali w tym kontekście na zwiększanie się liczby podpisanych przez jednostki samorządu terytorialnego umów na wykorzystanie funduszy unijnych

W opinii niektórych członków RPP, nie można wykluczyć, że wzrost gospodarczy w br. będzie wyższy od przewidywanego w marcowej projekcji. Niektórzy członkowie Rady oceniali jednak, że utrzymuje się niepewność co do skali wzrostu inwestycji przedsiębiorstw w kolejnych kwartałach. Jednocześnie wskazywano, że możliwość dalszego przyśpieszenia konsumpcji jest ograniczana przez niższą dynamikę realnych płac związaną z wyższą niż w poprzednim roku dynamiką cen.

Według marcowej projekcji NBP, wzrost PKB przyspieszy do 3,7% w tym roku (z 2,7% w ub.r.), a następnie spowolni do 3,3% w 2018 r. i do 3,2% w 2019 r.

 

forex
ISB
Czytaj także
Polecane galerie