Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mocne spadki na Wall Street. Przez notowania ropy

0
Podziel się:

Sprawdź, jaki przebieg miała piątkowa sesja na nowojorskiej giełdzie.

Mocne spadki na Wall Street. Przez notowania ropy
(UPI Photo / eyevine/EAST NEWS)

Na Wall Street wróciły silne spadki. W ubiegłym tygodniu tylko jedna sesja zakończyła się wzrostami. Rynkowi akcji ciążyły spadające do wieloletnich minimów ceny ropy oraz odpływy kapitału do funduszy obligacji.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 309,54 pkt. (1,76 proc.) i wyniósł 17.265,21 pkt. S&P 500 stracił 39,86 pkt.pkt. (1,94 proc.) i wyniósł 2.012,37 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 111,71 pkt. (2,21 proc.) do 4.933,46 pkt.

Cena kontraktu baryłki ropy WTI spadła w okolice 35 dolarów. W ciągu tygodnia ropa potaniała około 10 proc. i jest najtańsza od prawie siedmiu lat.

- Duża część dzisiejszych spadków wynika ze zniżkującej ceny ropy. To wywołało strach u części rynku akcyjnego. Firmy, które są zależne od tego surowca, tracą - uważa Dave Lutz z JonesTrading Institutional Services w Annapolis. - Druga sprawa to przepływy kapitału w kierunku funduszy obligacji. Inwestorzy kupują dług, spodziewając się wzrostu inflacji - dodał Lutz.

Sprzedaż detaliczna w USA w listopadzie wzrosła o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca, analitycy spodziewali się wzrostu o 0,3 proc. mdm. Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut w listopadzie wzrosła o 0,4 proc. mdm, tutaj analitycy spodziewali się wzrostu o 0,3 proc. mdm.

W październiku sprzedaż detaliczna w USA wzrosła o 0,1 proc. mdm. Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut wzrosła w październiku o 0,1 proc. mdm po korekcie wobec wzrostu o 0,2 proc. przed korektą.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA wzrosły w listopadzie o 0,3 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI wzrósł o 0,3 proc. mdm. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że PPI pozostanie bez zmian mdm, a po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,1 proc. W październiku ceny produkcji spadły o 0,4 proc. mdm, natomiast po wyłączeniu żywności i energii spadły o 0,3 proc.

Rok do roku wskaźnik PPI w listopadzie spadł o 1,1 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 0,5 proc. Tu analitycy spodziewali się odpowiednio spadku o 1,4 proc. i wzrostu o 0,2 proc. W poprzednim miesiącu PPI spadł o 1,6 proc. rdr, a po wyłączeniu żywności i energii wzrósł o 0,1 proc.

Rezerwa Federalna ogłosi swoją decyzję 16 grudnia. Z wyliczeń agencji Bloomberg wynika, że notowania kontraktów terminowych wskazują, iż prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu jest wyceniane na rynku na ok. 74 proc.

W piątek dwie firmy chemiczne DuPont i Dow Chemical ogłosiły plan połączenia. Łączna kapitalizacja obu podmiotów wynosi ok. 130 mld dolarów. Po fuzji grupa ma się podzielić na trzy notowane na giełdzie podmioty. Akcje obu spółek zanotowały w piątek spadki.

W centrum uwagi znalazła się też informacje, że Third Avenue Management blokuje inwestorom możliwość wycofania pieniędzy z funduszu, który zgromadził prawie 1 mld USD w śmieciowe obligacje przedsiębiorstw. To największy upadek funduszu inwestycyjnego w USA od czasu bankructwa Primary Reserve Fund podczas kryzysu finansowego w 2008 roku.

W reakcji na te informacje mocno traciły inne fundusze notowane na amerykańskiej giełdzie, w tym Legg Mason i Charles Schwab.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)