Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Mostostal traci kontrakt przy budowie tarczy antyrakietowej. Akcje poleciały w dół

Mostostal traci kontrakt przy budowie tarczy antyrakietowej. Akcje poleciały w dół

Zabrzańska firma ma problemy z realizacją umowy na roboty budowlane w Redzikowie. Fot. Wojtek Laski/ EastNews
Zabrzańska firma ma problemy z realizacją umowy na roboty budowlane w Redzikowie.

Mostostal nie dokończy kontraktu związanego z budową tarczy antyrakietowej w Redzikowie. Zlecająca stworzenie tam m.in. rurociągów paliwowych firma rozwiązała umowę z zabrzańską spółką. Mimo, że już około 80 proc. prac zostało wykonanych.

Wood Environment & Infrastructure Solutions rozwiązał umowę z Mostostalem Zabrze, dotyczącą robót w ramach budowy bazy systemu AEGIS Ashore w Redzikowie - podał zarząd polskiej spółki.

W piśmie przekazanym Mostostalowi zamawiający nie podał podstawy prawnej zerwania kontraktu. Wiadomo jednak, że ma to związek z odrzuceniem przez budowlaną firmę zarzutów Wood zawartych we wcześniejszym zawiadomieniu z 2 czerwca.

Wood Environment & Infrastructure Solutions na początku czerwca poinformował o zamiarze przejęcia robót na skutek - jak twierdzi - naruszenia warunków umowy na wykonanie robót budowlanych, dostawę i montaż konstrukcji stalowej, dostawę i montaż instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz montaż rurociągów paliwowych.

Niestety nie znamy szczegółowych zarzutów odnośnie naruszeń. Do czasu publikacji Mostostal Zabrze nie odpowiedział na nasze pytania w tej kwestii. Wiemy tylko tyle, że zarząd nie zgadza się zarzutami i "podejmuje działania celem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji".

Ian Brzeziński o systemie obrony przeciwrakietowej


Władze Mostostalu podkreślają wręcz, że roboty realizowane były pomimo braku aktualnego harmonogramu realizacji, który Wood miał wcześniej przygotować oraz opóźnień zamawiającego w udostępnieniu frontów robót oraz opóźnień w zatwierdzeniu protokołów za należycie wykonane roboty.

Mostostal Zabrze wyraził gotowość do dalszego wykonywania robót znajdujących się w finalnej fazie, zgodnie z warunkami umowy. Szczególnie, że stan zaawansowania robót, zatwierdzonych i w większości opłaconych przez zamawiającego, wynosi około 80 proc. umowy. Do końca nie zostało już więc dużo.

Na najnowsze informacje bardzo negatywnie zareagowali inwestorzy giełdowi. Akcje Mostostalu Zabrze są bowiem od dawna notowane na GPW. Po południu spółka była 8 proc. na minusie. W najgorszym momencie traciła blisko dwa razy więcej.

Obserwuj bieżące notowania akcji Mostostalu Zabrze

Zlecenie Mostostalu ma wartość około 100 mln zł netto. Polska firma dostała je w kwietniu 2016 roku. Pierwotnie termin realizacji ustalony był na 1 marca 2018 roku.

Prace nad budową systemu AEGIS Ashore w Redzikowie są elementem europejskiej części tarczy antyrakietowej. Polsko-amerykańska umowa o rozmieszczeniu w Polsce antybalistycznych rakiet przechwytujących została zawarta w sierpniu 2008 roku, po czym weszła w życie trzy lata później.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
zizi
2018-06-13 12:37
Coś tu śmierdzi?
Tupin
2018-06-12 10:16
Nowy wylonawca to: MisiewiczStal.
Zenko
2018-06-12 05:51
Tak to jest jak Mostostal skupiał się na udziale w żebraninie WOŚP, zamiast na kontraktach, które miał do wykonania.
Pokaż wszystkie komentarze (14)