Notowania

finanse
12.12.2018 09:11

Nationale-Nederlanden: 40% Polaków planuje podjęcie pracy na emeryturze

Warszawa, 12.12.2018 (ISBnews) - Polacy zamierzają podjąć pracę podczas emerytury - 40% wskazań wśród respondentów, wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Polacy coraz częściej zdają sobie sprawę, że w przyszłości poziom świadczeń z ZUS będzie niedostateczny. Tylko co dziesiąty respondent planuje po osiągnięciu wieku emerytalnego nie korzystać z żadnych dodatkowych źródeł. Aby utrzymać dotychczasowy styl życia, aż 40% uczestników ma zamiar podjąć dodatkową pracę. To najczęściej wskazywany plan na pozyskanie pieniędzy na życie. Z kolei 30% Polaków deklaruje, że przeznaczy na ten cel swoje oszczędności odłożone w depozytach. Zaledwie 8% planuje wykorzystać możliwości trzeciego filara emerytalnego, czyli indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz indywidualnego konta emerytalnego" - czytamy w komunikacie.

Badanie wykazało, iż 62% ankietowanych jest przekonanych, że aby utrzymać obecny standard życia będzie miesięcznie potrzebować powyżej 2 500 zł, zaś połowa respondentów (54%) uważa, że ich miesięczne świadczenie będzie wynosić do 1 500 zł.

"Już dzisiejsze dane pokazują, że świadczenia z systemu emerytalnego mogą być niewystarczające, aby spełniać potrzeby i plany przyszłych emerytów. Prognozy ekonomiczne również nie są optymistyczne. Według szacunków, wartość emerytury osób kończących karierę zawodową w latach 2040-2050 będzie wynosić około 30-40% ostatniego wynagrodzenia brutto. Bez dodatkowych oszczędności Polacy będą uzależnieni od wsparcia rodziny czy pomocy państwa lub zmuszeni do pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego" - powiedział prezes Nationale-Nederlanden PTE Grzegorz Chłopek, cytowany w komunikacie.

Z badania wynika, iż jest duża dysproporcja pomiędzy przewidywanymi wydatkami a oczekiwaniami finansowymi po zakończeniu aktywności zawodowej.

"Tymczasem, jak podaje ZUS, najczęściej wypłacana kwota emerytury wynosiła 1 066 zł brutto - czyli 906 zł netto (dane za marzec 2018 r.)" - podano także.

Badanie zrealizowane zostało w dniach 23-24 listopada 2018 roku. W ramach badania ilościowego przeprowadzono wywiady przy użyciu techniki CATI, na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków (n=1100).

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-12-2018

PoznańJeżeli Polak będzie pracował 50 lat jak ja to jego eme. mu wystarczy.

12-12-2018

RobertJednak wiek emerytalny należy wydłużyć.

12-12-2018

inz. emerytJak ktos nie widzial hut, kopalni, przemyslu ciezkiego ludzi pracujacych ciezko, czesto w warunkach szkodliwych to niech nie opowiada o pracy od 67 … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)