Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nowy podatek uderzy w PZU. Już widać efekty

Nowy podatek uderzy w PZU. Już widać efekty

Andrzej Klesyk, prezes PZU Fot. Bartosz Krupa/East News
Andrzej Klesyk, prezes PZU

Nawet 6 proc. taniały w czwartek akcje PZU na giełdzie w Warszawie. Tym samym wartość rynkowa największego polskiego ubezpieczyciela zmniejszyła się o prawie 2 mld zł. Inwestorzy obawiają się nowych podatków przygotowanych przez Prawo i Sprawiedliwość.

PiS zaprezentował projekt ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych. Podatkiem będą objęte banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych, Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe i krajowe zakłady ubezpieczeń.

Od wielu miesięcy wałkowany był temat jedynie podatku bankowego. Cicho było o analogicznym obciążeniu ubezpieczycieli. Efektem jest silny spadek cen akcji PZU na giełdzie w Warszawie. W ostatnich godzinach handlu traciły na wartości ponad 6 proc. Pod tym względem jest to najgorsza spółka w WIG20.

Czwartkowe notowania akcji PZU

Stawka podatku w przypadku ubezpieczycieli ma wynieść 0,05 proc. za każdy miesiąc. To sporo większe obciążenie niż te nakładane na banki (0,0325 proc.). Według zapowiedzi posłów PiS wpływy z tego tytułu mają wynieść w granicach 5,6 mld zł rocznie.

- Chcemy, żeby podatek wszedł w życie od 1 lutego przyszłego roku - zapowiedział szef sejmowej komisji finansów publicznych Wojciech Jasiński.

W różnej skali, ale jednak oba podatki uderzą w wyniki osiągane przez PZU. Przypomnijmy, że ubezpieczyciel chce być znaczącym graczem na rynku bankowym w Polsce. Prezes Andrzej Klesyk mówił w lipcu, że ubezpieczyciel może kupić 2-4 banki, by "złożyć je razem". Efektem miało być powstanie jednej z największych grup bankowych w kraju.

Obciążenie nowym podatkiem będzie tym bardziej odczuwalne, że wyniki grupy PZU w ostatnim czasie spadały. W ciągu pierwszych trzech kwartałów tego roku miała 1,83 mld zł zysku netto w porównaniu z 2,56 mld zł rok wcześniej.

Negatywnie na zyski wpływa wzrost odszkodowań i świadczeń netto. W ciągu roku zwiększyły się o 7,9 proc. do 9,08 mld zł na koniec września. Wynika to w szczególności ze wzrostu portfela ubezpieczeń grupowych ochronnych, w tym zdrowotnych przy wyższej szkodowości.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
AGENT A
5.172.234.* 2015-12-15 23:39
JEST JEDYNE ROZWIĄZANIE. UBEZPIECZAMY WSZYSTKO W PZU. CAŁA POLSKA MA UBEZPIECZENIE W PZU. AGENTÓW ZNAJDZIECIE NA STRONIE PZU. ZNAJDŹ AGENTA.

ZAPRASZAMY CAŁĄ POLSKĘ.
tia202
83.21.50.* 2015-12-04 14:23
Panie prezesie, proszę zająć się ubezpieczeniami a nie kupować kolejne banki, sieci medyczne itp., troszkę to jakby odbiega od głównego celu firmy..
Zbigu
87.205.154.* 2015-12-04 14:00
Ta obniżka zaczeła się od wyprzedaży akcji PZU przez MBANK - w wyniku braku środków na pokrycie w Funduszu Rezerw Gwarancyjnych. Gwałtowna wyprzedaż spowodowała spadek cen akcji PZU. Dopiero informacje o opodkowaniu ubezpieczycieli kolejnym podatkiem załamały kurs akcji.
Zobacz więcej komentarzy (50)