Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy prezes JSW. Czy wyprowadzi spółkę z zapaści?

0
Podziel się:

Spółka w komunikacie dodała, że rada nadzorcza jednogłośnie podjęła uchwałę o powołaniu Gawlika na stanowisko prezesa.

Nowy prezes JSW. Czy wyprowadzi spółkę z zapaści?
(JSW, mat. prasowe)

Tomasz Gawlik został powołany na stanowisko prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej - podała w czwartek spółka. Rada nadzorcza JSW wybrała go spośród ośmiu kandydatów, którzy z grona czternastu zgłoszonych zostali dopuszczeni do rozmów po spełnieniu kryteriów formalnych. Nowy prezes będzie musiał zmierzyć się z bardzo trudną sytuacją finansową firmy. Akcje JSW w tym roku spadły o prawie 40 procent.

Spółka w komunikacie dodała, że rada nadzorcza jednogłośnie podjęła uchwałę o powołaniu Gawlika na stanowisko prezesa JSW.

Gawlik jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Z Grupą JSW związany jest od 1989 roku. Najpierw pracował w kopalni Jas-Mos a od 2005 roku w Biurze Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej w Zespole Zamówień Publicznych i Umów.

Od 2008 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora Biura Nadzoru Właścicielskiego, a następnie od 2010 roku funkcję dyrektora Biura Rozwoju Strategicznego. Od 2013 roku pełnił funkcję prezesa zarządu spółki energetycznej "Jastrzębie" S.A. Od 4 września 2015 roku pełni w spółce funkcję zastępcy prezesa zarządu ds. strategii.

Kurs akcji JSW w tym roku

Spółka podkreśliła w komunikacie, że Gawlik ma doświadczenie w tworzeniu i nadzorze nad realizacją długoterminowych planów strategicznych, przeprowadzaniu procesów restrukturyzacyjnych oraz wdrażaniu projektów ukierunkowanych na optymalizację procesów w przedsiębiorstwach.

Nie była to pierwsza próba powołania prezesa

Był to ponowny konkurs na prezesa spółki po tym, gdy 21 października rada nadzorcza JSW zakończyła poprzednie postępowanie bez wyłonienia kandydata. W poprzednim konkursie na stanowisko prezesa zgłosiła się tylko jedna osoba.

Zakończone w czwartek postępowanie dotyczyło trwającej kadencji (zakończy się w 2016 roku). Jest ono następstwem rezygnacji ze względów zdrowotnych poprzedniego prezesa JSW Edwarda Szlęka - na początku września bieżącego roku. Rada oddelegowała do czasowego wykonywania funkcji prezesa swego przewodniczącego Józefa Myrczka, okres oddelegowania zakończył się jednak 3 listopada tego roku.

Nowy prezes poradzi sobie z trudną sytuacją w spółce?

JSW od ubiegłego roku dotyka trudna sytuacja sektora węgla kamiennego. Na początku 2015 roku wprowadzono program restrukturyzacji grupy JSW, w którym znalazły się m.in. inicjatywy związane z podniesieniem efektywności. Trudną sytuację pogorszyło na początku września żądanie ING Banku Śląskiego wcześniejszego wykupu posiadanych obligacji o łącznej wartości 26,3 mln zł i 12,95 mln dolarów.

1 grudnia tego roku JSW porozumiała się ze swoimi obligatariuszami w sprawie uzgodnienia scenariusza restrukturyzacji zadłużenia JSW i zawarcia umowy restrukturyzacyjnej do 30 czerwca 2016 roku. Oznacza to kolejnych siedem miesięcy na wypracowanie umowy restrukturyzacyjnej - w tym czasie m.in. obligatariusze zobowiązali się do dalszego powstrzymywania od wykonania swoich praw, wynikających z możliwości żądania wcześniejszego wykupu obligacji.

JSW zobowiązała się wobec obligatariuszy do podjęcia szeregu dodatkowych działań w okresie obowiązywania umowy o dalszej współpracy w terminach szczegółowo określonych w tej umowie. Strata netto grupy JSW za pierwsze półrocze 2015 roku wyniosła 624,3 mln zł. W trzecim kwartale tego roku JSW osiągnęła zysk netto 0,9 mln zł. W 2014 roku strata również była spora.

Źródło: money.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)