Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pengab spadł o 0,8 pkt m/m do 21,9 pkt w listopadzie

0
Podziel się
Pengab spadł o 0,8 pkt m/m do 21,9 pkt w listopadzie
bEhfynfV

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab spadł o 0,8 pkt m/m do 21,9 pkt w listopadzie, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 21,4 pkt.

"Zmiana ta, podobnie jak przed miesiącem, jest spowodowana spadkiem indeksu wyprzedzającego, który obecnie jest równoważony utrzymaniem bieżących ocen. W IV kwartale nadal notowany jest wzrost popytu na kredyty, zarówno w grupie klientów indywidualnych jak i przedsiębiorców. Jednak prognozy wskazują na korektę dynamiki na podstawowych rynkach. Wskaźnik wyprzedzający po raz kolejny obniżył się o 2,7 pkt do 26,6 pkt. Środowisko bankowe z mniejszym optymizmem niż przed miesiącem przewiduje zmiany na podstawowych rynkach w najbliższym półroczu. Pogorszeniu uległa także perspektywa makroekonomiczna oraz przewidywana sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw oraz gospodarki kraju" - poinformował Marcin Idzik z TNS Polska.

Wskaźnik ocen wzrósł o 1,1 pkt m/m do 17,1 pkt w listopadzie, zaś wskaźnik prognoz spadł o 2,7 pkt do 26,6 pkt.

bEhfynfX

Listopadowe prognozy bankowców dotyczące sytuacji ekonomicznej w perspektywie 6 miesięcy ujawniają coraz mniejszy optymizm. Wskaźnik prognozy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw obniżył się o 7 pkt proc., a wskaźnik prognozy sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju spadł o 4 pkt proc.

"Główne zmiany w zakresie sześciomiesięcznej prognozy rynku bankowego obserwowane w listopadzie to: spadek salda lokat długoterminowych osób indywidualnych (-10 pkt proc.) i wzrost salda kredytów inwestycyjnych przedsiębiorców (+9 pkt proc.)" - czytamy w raporcie.

Listopad przyniósł spadek wskaźnika ocen sytuacji na rynku kredytów gospodarstw domowych, natomiast wskaźnik prognoz utrzymuje poziom zbliżony do notowanego przed miesiącem. Odnotowano także spadek salda ocen dla kredytów konsumpcyjnych i kredytów samochodowych oraz wzrost salda ocen dla kredytów mieszkaniowych.

"Zarówno wskaźnik ocen, jak i prognoz rynku kredytowego podmiotów gospodarczych utrzymują poziom zbliżony do października. Nie obserwujemy też dużych wahań na poziomie szczegółowym" - czytamy dalej.

bEhfyngd

Wskaźnik oceny sytuacji na rynku depozytów gospodarstw domowych nie zmienił się w stosunku do poprzedniego miesiąca. Wskaźnik prognoz kontynuuje jednak powolny spadek. Spadek obserwujemy także w przypadku ocen depozytów bieżących, natomiast w przypadku depozytów terminowych nastąpił nieznaczny wzrost, podano także.

Podobnie do wskaźnika ocen rynku kredytowego, również wskaźnik rynku depozytowego podmiotów gospodarczych nie zmienił się stosunku do poprzedniego miesiąca i utrzymuje poziom sprzed miesiąca. Na poziomie szczegółowym obserwowany jest nieznaczny wzrost salda ocen depozytów terminowych oraz bieżących.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 9 a 23 listopada. W badaniu wzięło udział 180 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.

bEhfyngy
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)