Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGE zapowiada przegląd strategii i przedstawia plany dywidendowe

0
Podziel się:

Łącznie PGE wypracowała w pierwszym kwartale tego roku 870 mln złotych. To o 30 mln złotych mniej w stosunku do wcześniejszych prognoz.

Henryk Baranowski, prezes PGE
Henryk Baranowski, prezes PGE (Lukasz Szelemej/ EastNews)

PGE zapowiada utrzymanie polityki dywidendowej spółki w obecnym kształcie, przegląd strategii ukierunkowany na poprawę efektywności oraz spadek wyniku w segmencie dystrybucji oraz energetyce konwencjonalnej i obrocie. Zgodnie z opublikowanym w środę wieczorem raportem, energetyczna spółka zarobiła w pierwszym kwartale tego roku 870 mln złotych.

Polska Grupa Energetyczna nie zamierza zmieniać polityki dywidendowej. Rekomendację w sprawie wypłaty dywidendy za ubiegły rok zarząd przedstawi w najbliższym czasie, poinformował Henryk Baranowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej.

- Jeśli chodzi o politykę dywidendową, to mamy zamiar ją utrzymać w obecnym kształcie. Przewidujemy, że wyniesie ona co najmniej 0,92 zł na akcję, co daje stopę dywidendy 7 procent - powiedział Baranowski podczas konferencji prasowej.

Łącznie PGE wypracowała w pierwszym kwartale tego roku 870 mln złotych. To o 30 mln złotych mniej w stosunku do wcześniejszych prognoz spółki i 21 procent mniej w stosunku do tego samego okresu rok wcześniej.

W pierwszych trzech miesiącach roku spółka zainwestowała 1,8 mld złotych. To o 32 procent więcej niż przed rokiem. Grupa koncentruje się na trzech głównych placach budowy w Opolu, Turowie oraz Gorzowie.

Wyniki przeglądu strategii PGE jeszcze w tym roku

- Grupa PGE prowadzi działalność w coraz bardziej wymagającym otoczeniu rynkowym, dlatego trwający przegląd strategii ukierunkowany jest między innymi na poprawę efektywności. Wyniki tych prac zostaną zaprezentowane w trzecim kwartale tego roku - mówił Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Największy udział w zysku przed opodatkowaniem z wyłączeniem kosztów amortyzacji (EBITDA)
miał segment energetyki konwencjonalnej. Ich wartość zmalała rok do roku o 20 procent. Segment dystrybucji wypracował wynik przekraczający 550 mln zł, to 77 mln złotych mniej.

Spółka podtrzymuje oczekiwania co do spadku zysku (EBITDA) w segmencie dystrybucji oraz znaczącego spadku w energetyce konwencjonalnej i obrocie.

PGE spodziewa się, że wynik segmentu energetyki odnawialnej będzie w 2016 roku podobny do tego z 2015 roku. Wśród czynników wpływających na segment w br. wymieniono brak zmian w wolumenie mocy zainstalowanej i znacząco wyższą produkcję energii z wiatru. W lutym PGE podawała, że oczekuje wzrostu EBITDA w OZE w 2016 roku.

"Segment energetyki odnawialnej w pierwszym kwartale osiągnął wynik przekraczający 110 mln zł, czyli o około 10 mln zł mniej, niż przed rokiem. Nastąpiło to pomimo znaczącego wzrostu produkcji energii przez nowo oddane farmy wiatrowe, głównie z powodu niższej ceny sprzedaży zielonych certyfikatów. Połączone segmenty sprzedaży hurtowej i detalicznej zakończyły kwartał wynikiem około 140 mln zł, to jest o 20 mln zł mniej, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego" - czytamy w komunikacie spółki.

Produkcja netto energii elektrycznej w Polskiej Grupie Energetycznej (PGE) spadła o 9 procent w pierwszym kwartale 2016 roku. "Jest to efekt mniejszej dyspozycyjności elektrowni opalanych węglem brunatnym w związku z dłuższym czasem postoju bloków w remontach planowanych i modernizacjach" - czytamy w komunikacie.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)