Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKP PLK: Planowane inwestycje pozwolą podwoić prędkość ruchu na kolei w 5 lat

0
Podziel się:
PKP PLK: Planowane inwestycje pozwolą podwoić prędkość ruchu na kolei w 5 lat

Planowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe inwestycje pozwolą za pięć lat podwoić prędkość przejazdu w ruchu kolejowym, zadeklarował prezes PKP PLK Ireneusz Marchel.

"Opracowaliśmy program zwiększenia prędkości handlowej i technicznej. Założenie jest takie, że chcemy do 2030 r. mieć co najmniej 1500 kilometrów linii, gdzie prędkość będzie na poziomie między 200 a 250 km/h. W tej chwili takich prędkości nie mamy" - powiedział Marchel podczas zorganizowanej przez "Gazetę Polską" debaty nt. przyszłości transportu kolejowego w Polsce.

Również prezes PKP Energetyka Wojciech Orzech wskazał podczas debaty, że celem branży musi być zwiększenie pracy przewozowej. Podkreślił, że tylko wówczas zwrócą się koszty nakładów inwestycyjnych już ponoszonych oraz zaplanowanych.

"Zakładając, że nawet skutecznie zmodernizujemy, zrealizujemy jako branża kolejowa nowe odcinki to staniemy przed innym wyzwaniem. Będzie bezpieczniej, szybciej i bardziej komfortowo dla pasażera, ale na pewno jeśli nie zwiększymy pracy przewozowej, będzie drożej" - powiedział Orzech.

"Musimy pracować nad zwiększeniem efektywności kolei. Branża kolejowa musi wykonywać większą pracą przewozową, aby koszt związany z przygotowaniem infrastruktury był niższy" - dodał.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński wskazał, że polska kolej może stać się jednym z głównych kół zamachowych naszej gospodarki na najbliższe lata. Podkreślił, że musimy zapewnić w tej chwili "sprawne struktury w ramach kolei, musimy bardzo dobrze współpracować z sektorem prywatnym, z branżą wykonawczą".

W ramach Krajowego Programu Kolejowego jest już zaplanowanych prawie 67 mld zł na inwestycje w infrastrukturę kolejową.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)