Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Police w rok zainwestują ćwierć milarda złotych

0
Podziel się:

Z tego około 50 mln zł pochłonie budowa kopalni fosforytów w Senegalu

Police w rok zainwestują ćwierć milarda złotych
(Grupa Azoty)
bEISYMBh

Police wchodzące w skład Grupy Azoty zainwestują w 2015 roku około 250 mln zł, z czego około 50 mln zł pochłonie budowa kopalni fosforytów w Senegalu - poinformował wiceprezes Grupy Azoty Krzysztof Jałosiński. W ciągu półtora roku - dwóch lat spółka zainwestuje 156 mln zł w zwiększenie efektywności produkcji amoniaku.

W środę Police podpisały umowę wartą 46 mln zł z Instytutem Nowych Syntez Chemicznych. INS w ramach umowy ma zmodernizować instalacje wytwarzające amoniak w polickich zakładach i opracować odpowiednie rozwiązania technologiczne.

- _ 46 mln zł to wartość umowy z INS, natomiast cała inwestycja pochłonie ok. 156 mln zł. Trzeba będzie wymienić część urządzeń, dokupić nowe _ - powiedział podczas konferencji Jałosiński.

bEISYMBj

Dodał, że dzięki projektowi nastąpi poprawa efektywności instalacji amoniaku i zmniejszenie kosztów produkcji. Zużycie energii elektrycznej w polickich zakładach ma spaść o ok. 15 proc., o ok. 3 proc. może też zmniejszyć się konsumpcja gazu.

- _ Produkcja amoniaku wzrośnie o ok. 60 tys. ton rocznie, czyli o prawie 8 proc. _ - poinformował Jałosiński.

Inwestycja ma być gotowa w połowie 2016 roku. Jak poinformowali przedstawiciele spółki, jest to odpowiedź na światowy deficyt amoniaku i rosnące ceny tego produktu. W trzecim kwartale tego roku cena amoniaku utrzymywała się na średnim poziomie 488 USD za tonę (była o 58 USD wyższa niż rok wcześniej).

Wpływ na deficyt amoniaku ma m.in. wyłączenie instalacji amoniaku i ograniczenie jego produkcji na Ukrainie i Trynidadzie oraz w Afryce Północnej. Police sprzedają między 10 a 20 proc. amoniaku do firm zewnętrznych, spoza grupy.

bEISYMBp

Jałosiński poinformował, że w 2015 roku CAPEX Polic wyniesie ok. 250 mln zł. Około 50 mln zł pochłonie budowa kopalni fosforytów w Senegalu. - _ To kopalnia odkrywkowa. Pod koniec 2015 roku powinna być już gotowa, liczymy że jeszcze w końcówce przyszłego roku uruchomimy eksploatację i przewieziemy pierwsze partie surowca do Polski _ - powiedział.

W tym roku do Polski z Senegalu firma sprowadziła ponad 200 tys. ton fosforytów, co stanowi 20-25 proc. zapotrzebowania spółki. Kolejnym krokiem, jeśli chodzi o projekty afrykańskie, będzie uruchomienie zakładu przerobu fosforytów. W 2016 roku Police chcą tam rozpocząć produkcję kwasu fosforowego.

- _ To będzie już CAPEX dużo, dużo większy _ - poinformowała dziennikarzy Anna Podolak, wiceprezes Polic odpowiedzialna za ten projekt. Nie zdradziła jednak, jakie konkretnie kwoty pochłonie projekt.

Police kupiły 55 proc. akcji African Investment Group za 29 mln dolarów w sierpniu 2013 r., uzyskując tym samym dostęp do złóż surowców w Senegalu.

bEISYMBq

Senegalska spółka African Investment Group ma koncesję na dostęp do złóż piasków ilmenitowych Sud Saint Louis oraz pozwolenie na wydobycie złóż fosforanów wapnia w rejonie Lam Lam oraz Kebemer. Z tego pierwszego złoża surowiec ma być eksploatowany przez cztery lata. Wstępne szacunki mówią, że żywotność drugiego złoża to ponad 50 lat.

bEISYMBK
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)