Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Premier: Niższy ZUS dla prowadzących działalność gosp., 9% CIT dla małych firm

0
Podziel się:

[powtórzenie] 

Premier: Niższy ZUS dla prowadzących działalność gosp., 9% CIT dla małych firm

Warszawa, 16.04.2018 (ISBnews) - Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie w najbliższym czasie niższych składek wpłacanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przez prowadzących działalność gospodarczą, a także obniżenie podatku dochodowego CIT dla małych firm - do 9% z 15% obowiązujących obecnie.

"Pierwszą naszą propozycją na najbliższy czas dla Polaków prowadzących działalność gospodarczą będzie niższy ZUS, bardziej proporcjonalny przy niższych dochodach przy 2,5-krotności wynagrodzenia minimalnego, czyli 5 300 zł, co się będzie zmieniało w kolejnych latach" - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w sobotę podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy.

"Kontynuujemy także wielkie projekty, które wcześniej uznawano za niemożliwie do zrealizowania, takie jak Via Karpatia, CPK, Via Baltica, program Czyste Powietrze, Mieszkanie+, gdzie w 2019 roku - i to jest moje zobowiązanie - będzie w budowie 100 tys. mieszkań z tego programu" - dodał Morawiecki.

Premier zwrócił uwagę, że rząd PiS obniżył podatek CIT z 19% na 15% i w całym 2017 roku przychody z podatku CIT wzrosły o 13%. "Obniżymy CIT po raz drugi, dla małych przedsiębiorców z 15% do 9%" - zapowiedział także premier.

Zapowiedział także, że minister rolnictwa i rozwoju wsio Krzysztof Jurgiel niebawem przedstawi program dla rolników.

"Chcemy poszerzenia programu o rolniczym handlu detalicznym, aby rolnicy mogli sprzedawać produkty z pominięciem wielkich pośredników, żeby marże były dla nich" - powiedział Morawiecki.

Zapowiedział także, że rząd będzie działał tak, żeby prawo było równe dla każdego.

Według niego, to dzięki działaniom rządu nie będzie osobnych budżetów dla strefy euro i dla Unii Europejskiej.

"Innym zwycięstwem jest to, że zgodziła się z nami Komisja Europejska i będzie opodatkowanie wielkich galerii handlowych i biurowców" - wskazał też premier.

"Z tych wszystkich odzyskanych wyłudzeń i oszustw finansujemy program 75+ i inne programy skierowane do seniorów. [...] Przed nami jest kilka miesięcy bardzo ważnych, żeby te zmiany były trwałe. Potrzebujemy ruszyć wszyscy w Polskę, będziemy mieli do zakomunikowania wiele dobrych informacji" - podkreślił Morawiecki.

Szef rządu powiedział także, że wśród kilku projektów jest też kilka zakładających dalsze wsparcie dla rodzin.

"Dzięki projektowi, którego nazwaliśmy 'wyprawka' albo 'dobry start', każde dziecko do 18. roku życia uczące się w szkole podstawowej i ponadpodstawowej będzie otrzymywało 300 zł jako wyprawkę przed każdym rokiem szkolnym. To będzie kolejny wielki element programu społecznego. Nie będzie tam żadnych warunków. Już w najbliższych miesiącach ten program zrealizujemy" - zapowiedział premier.

Poinformował także, że kwota 23 mld zł zostanie zagwarantowana po to, aby poprawić warunki seniorom i osobom niepełnosprawnym.

"Proponujemy także minimalną emeryturę dla pań, które urodziły co najmniej 4 dzieci" - dodał.

"Już w tym roku przeznaczamy 1,5 mld zł na drogi gminne, powiatowe. To nie wszystko, bo tej jesieni powołany specjalny fundusz z co najmniej 5 mld zł, które na 18 miesięcy będzie wielkim zastrzykiem na budowy dróg gminnych i powiatowych" - powiedział też Morawiecki.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że jeszcze w sobotę politycy tej partii rozpoczną wizyty w terenie.

"Chcemy dotrzeć do 600-700 punktów w całej Polsce po to, żeby przekazać, co zrobiliśmy, bez pychy. Przedstawimy plany na najbliższe miesiące" - powiedział Kaczyński.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)