Notowania

budownictwo
14.10.2016 15:20

PUT Intercor ma umowę na remont estakady kolejowej w Gorzowie Wlkp za 111 mln zł

Podziel się
Dodaj komentarz

PKP Polskie Linie Kolejowe zawarły z PUT Intercor umowę na modernizację estakady kolejowej w Gorzowie Wielkopolskim za 111 mln zł brutto, podał zarządca infrastruktury. Estakada znajduje się na linii kolejowej nr 203 i kursują po niej pociągi w kierunku Kostrzyna, Krzyża i dalej m.in. do Poznania i Szczecina. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2016-2018.

"Modernizacja zapewnia gruntowną odnowę i zabezpieczenie ponad dwukilometrowego zabytkowego obiektu. Sprawniej będzie prowadzony ruch pociągów na najważniejszej dla miasta linii kolejowej nr 203 Tczew - Kostrzyn. Dzięki modernizacji poprawi się wizerunek miasta, gdyż budowla jest ważnym elementem architektonicznym bulwarów nad Wartą w centrum Gorzowa Wielkopolskiego" - czytamy w komunikacie.

Odtworzony zostanie pierwotny wygląd estakady. Zasadnicze prace obejmą wzmocnienie ponad 50 nisz, modernizację 1 mostu i 5 wiaduktów stalowych, remont około 310 m muru oporowego oraz wymianę około 3 km toru. Odnowiony zostanie tunel stacyjny, przejścia pod torami i przejazdy kolejowe w obrębie estakady. Kompleksowo zmodernizowany zostanie peron nr 2 wraz z wiatą, podano również.

Ponadto w rejonie ul. Teatralnej powstanie nowy przystanek. Będzie on służyć podróżnym nie tylko w trakcie modernizacji estakady, ale na trwałe zostanie włączony w układ komunikacyjny miasta.

"Podczas prac budowlanych estakada zostanie wyłączona z ruchu. Na czas trwania remontu zostanie zorganizowana komunikacja zastępcza. Z wyprzedzeniem podawane będą informacje o zmianach w ruchu pociągów" - czytamy dalej.

Gorzowska estakada kolejowa wpisana jest do rejestru zabytków. Ma 2 116 m długości i należy do najdłuższych tego typu obiektów w Polsce. Stanowi główny szlak kolejowy przecinający miasto. Powstała w latach 1905-1914. Zabytkowy obiekt jest częścią najważniejszej dla miasta linii kolejowej nr 203 Tczew - Kostrzyn. Remont estakady zostanie przeprowadzony pod nadzorem konserwatora zabytków i zachowa unikatowy historyczny charakter.

(ISBnews)

Tagi: budownictwo, nieruchomości, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz