Notowania

finanse
01.06.2015 08:22

PZU kupuje Alior Bank. Pieniędzy na dywidendę nie zabraknie

Prezes ubezpieczyciela zdradził, czy spółka po transakcji zmieni swoją politykę dywidendową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Stróżyk/Reporter)
Andrzej Klesyk, prezes PZU

Pomimo podpisanej przedwstępnej umowy nabycia pakietu 25,25 proc. akcji Alior Banku PZU nie wycofa się z aktualnej rekomendacji co do dywidendy i nie zamierza radykalnie zmieniać polityki dywidendowej - poinformował prezes Andrzej Klesyk.

- Chcę bardzo jasno podkreślić, że zarząd nie ma zamiaru wycofywać się z naszej rekomendacji co do podziału zysku za rok 2014. Ciągle rekomendujemy 30 zł na akcję. Po drugie, nie jest naszą intencją radykalna zmiana polityki dywidendowej - powiedział Klesyk.

PZU podało w sobotę, że grupa ze względu na swoją silną pozycję kapitałową ma okazję poprzez przejęcia w sektorze bankowym zrealizować zobowiązanie do wzrostu jej wartości. Dzięki zyskom inwestycyjnym może wygenerować dodatkową wartość dla akcjonariuszy.

- Nabycie znaczącego udziału w Alior Banku pozwoli nam stworzyć platformę do konsolidacji rodzimego sektora bankowego. W efekcie umożliwi nam uzyskanie premii wynikającej z faktu bycia liderem tych procesów. Będzie to istotnym elementem wzrostu wartości grupy PZU w kolejnych latach - podkreślił Klesyk.

Zarząd PZU zarekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 2 590,6 mln zł, tj. 30 zł na jedną akcję. Proponowany podział zysku jest zgodny ze zaktualizowaną polityką kapitałową i dywidendową Grupy PZU na lata 2013-2015, zgodnie z którą wartość wypłaconej dywidendy nie może być niższa niż 50 proc. i nie wyższa niż 100 proc. zysku netto.

PZU poinformowało w sobotę, że zawarło przedwstępną umowę nabycia łącznie 18 318 473 akcji Alior Banku, stanowiących 25,25 proc. kapitału zakładowego, za 1,635 mld zł. Cena za jedną nabywaną akcję wyniesie 89,25 zł.

PZU musi teraz pozyskać na transakcję zgody KNF, UOKiK i zgodę organu antymonopolowego na Ukrainie. Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi. Aktywa grupy PZU wyniosły 67,57 mld zł na koniec 2014 r.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, gospodarka, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz