Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PZU wypłaci dywidendę. Inwestorów czeka "split" akcji

0
Podziel się:

Ubezpieczyciel chce, by więcej inwestorów miało dostęp do jego akcji.

Andrzej Klesyk, prezes PZU
Andrzej Klesyk, prezes PZU (Bartosz Krupa/East News)

Akcjonariusze PZU SA zdecydują o splicie akcji w stosunku 1:10 oraz o wypłacie dywidendy w wysokości 30 zł na akcję - wynika z projektów uchwał na walne zaplanowane na 30 czerwca.

Na dywidendę dla akcjonariuszy zostanie przeznaczone 2,59 mld zł z zysku za 2014 r.

"Dokonuje się podziału (splitu) wszystkich akcji PZU SA poprzez obniżenie wartości nominalnej każdej akcji PZU SA z 1 zł do 0,10 zł oraz zwiększenie liczby akcji PZU SA składających się na kapitał zakładowy z 86 352 300 akcji do 863 523 000 akcji. Podział akcji (split) następuje poprzez wymianę wszystkich akcji PZU SA w stosunku 1:10. W związku z podziałem, o którym mowa w zdaniu pierwszym, wymienia się jedną akcję o wartości nominalnej 1 zł na 10 akcji o wartości nominalnej 0,10 zł każda" - czytamy w projektach uchwał.

W wyniku splitu liczba akcji PZU SA składających się na kapitał zakładowy zwiększy się z 86 352 300 akcji do 863 523 000 akcji.

PZU w uzasadnieniu do splitu akcji podało, że jego celem jest zwiększenie dostępność akcji dla inwestorów indywidualnych oraz dywersyfikacja akcjonariatu.

"Podział akcji nie powoduje zmian w strukturze akcjonariatu (udziałów akcjonariuszy w kapitale zakładowym spółki)
, natomiast po przeprowadzeniu podziału akcji odpowiednio obniża się cena rynkowa akcji oraz zwiększa się ilość akcji w obrocie, ale kapitalizacja rynkowa spółki pozostaje bez zmian" - czytamy dalej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)