Notowania

finanse
04.07.2016 10:22

Rząd zakłada przekazanie 25% aktywów OFE do FRD, 75% na IKE wszystkich członków

Podziel się
Dodaj komentarz

Rządowy Program Budowy Kapitału zakłada wstępnie przekazanie w trybie ustawy 25% aktywów otwartych funduszy emerytalnych (OFE) do Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) oraz pozostałych 75% - z dniem 1 stycznia 2018 r. - na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) wszystkich 16,5 mln uczestników OFE, podało Ministerstwo Rozwoju. OFE mają zostać przekształcone w fundusze inwestycyjne polskich akcji, działające w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych.

Po tym, jak w sobotę szef Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Kaczyński zapowiedział zmiany w zakresie systemu OFE, wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki przedstawił dziś zarys planu dotyczącego Programu Budowy Kapitału.

"Wstępne założenia:

o Zmiany mogą zakładać przekazanie w trybie ustawy 25% aktywów OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej celem realnego wzmocnienia bufora finansowego systemu emerytalnego

o Środki te będą w przyszłości także służyły zabezpieczeniu współfinansowania emerytur obecnych uczestników OFE

o Analizowany wariant zakłada zarządzanie środkami wykonywane byłoby przez Polski Funudsz Rozwoju w ramach zdywersyfikowanej polityki inwestycyjnej z korzyścią dla polskiej gospodarki

o Część środków może być wykorzystana na finansowanie kosztów zachęt fiskalnych dla budowy III filaru - Pracownicze i Indywidualne Plany Kapitałowe" - czytamy w prezentacji.

W dalszej części wstępnych założeń przewidziana jest "intencja przekazania z dniem 1 stycznia 2018 roku w trybie ustawy 75% aktywów OFE na Indywidualne Konta Emerytalne wszystkich 16,5 mln uczestników OFE - średnio około 6,3 tys. zł na osobę".

Kolejne punktu plany są następujące:

"o Przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne polskich akcji działające w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych

o Przekształcenie Powszechnych Towarzystw Emerytalnych w Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych

o Rodzaj nowej umowy społecznej - IKE następcą OFE

o Konieczność modyfikacji IKE, np. poprzez obowiązek wykupu za co najmniej 75% środków w IKE emerytury okresowej lub dożywotniej z możliwością 25% wypłata jednorazowa (analogicznie do IPK)" - czytamy dalej.

W prezentacji resort napisał, że "obecnie model OFE nie ma uzasadnienia" i stwierdził, że "system OFE wymaga gruntownej przebudowy z korzyścią dla gospodarki i polskich gospodarstw domowych". Zwrócił uwagę, że na blisko 16,5 mln uczestników OFE w 2014 roku 2,5 mln wybrało dalsze gromadzenia środków w OFE (pozostali zdecydowali, że cała ich składka emerytalna ma obecnie trafiać do ZUS). "Udział emerytury z II filaru będzie w przyszłości znikomy" - podsumował resort.

Tagi: finanse, bankowość, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz