Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Saudyjczycy nie będą ciąć produkcji. Silne wahania na rynku ropy

Saudyjczycy nie będą ciąć produkcji. Silne wahania na rynku ropy

Fot. Paul Lowry/CC/Flickr
Jak podała agencja AFP, Arabia Saudyjska ogłosiła, że nie będzie cięć produkcji ropy. Po wtorkowej umowie pomiędzy Rosją, Arabią Saudyjską, Wenezuelą i Katarem o zamrożeniu wydobycia na styczniowym poziomie ceny poszły mocno w górę. Dzisiaj, po informacji od Saudów, rynek zareagował w drugą stronę.

Formalnie niekłócąca się z "zamrożeniem" informacja o tym, że "nie będzie cięcia", wywołała wahania na rynku i doszło nawet do spadków. Później wszystko wróciło do normy i mimo ponad siedmioprocentowych wzrostów w środę, w czwartek nie zabrakło chętnych do dalszego kupowania.

W czwartek ceny ropy Brent wzrosły do godziny 18:00 o 0,2 proc. do 34,4 dolara za baryłkę, ale w trakcie dnia były nawet powyżej powyżej progu 35 dolarów. Impulsem wzrostowym był mniejszy niż się spodziewano wzrost zapasów ropy w USA - o 2,1 mln baryłek, zamiast oczekiwanych 3,9 mln baryłek.

Notowania ropy Brent (dolary za baryłkę)

 

Umowa między Rosją a Saudami z wtorku o zamrożeniu wydobycia na poziomie styczniowym to dość ostrożne posunięcie, bo niezmniejszenie podaży niewiele zmienia na rynku. Nadal bowiem mamy do czynienia z nadwyżką produkcji nad zakupami.

Czwartkowa deklaracja Arabii Saudyjskiej, że nie będzie cięć, to tylko informacja, że podaż nie zmaleje. Fakt, że nadwyżka podaży jednak nie będzie rosnąć z dotychczasową dynamiką, to jednak już coś. Tempo przyrostu było zawarte już w cenach, a teraz sytuacja się zmieniła.

Zarówno Arabia Saudyjska, jak i Rosja nadrabiały w ostatnich miesiącach spadek cen zwiększaniem wydobycia, żeby podtrzymać przychody. Dla budżetów obu państw niskie ceny zaczęły się robić niebezpieczne. Dla Arabii Saudyjskiej tym bardziej że kurs jej waluty jest powiązany z dolarem. Dla Rosji zaś dlatego, że cena 32 dolarów za baryłkę to próg rentowności przedsiębiorstw i gwarancja wpływu podatków do budżetu państwa.

Tylko Iran z racji wieloletniego głodu kapitału po likwidacji sankcji wlewa w rynek tyle ropy, ile się da. Irański minister ds. ropy Bijan Zanganeh spotkał się w środę ze swoimi odpowiednikami z Wenezueli, Iraku i Kataru, ale nie złożył deklaracji odnośnie powstrzymania wzrostu sprzedaży.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Admirał
212.87.29.* 2016-02-19 08:47
i co oni robia jak USA uznaja ze ropa za droga znow zwieksza wydobycie u siebie i znow zbija ceny i beda tak robili az nie uznaja ze cena zadowala ich konsumentow
Nie ma innej opcji jak wzrost ceny
84.40.225.* 2016-02-18 19:26
Nie potrzebują nic ciąć, w Stanach wydobycie już spada od wielu miesięcy i przyspiesza, to samo na Morzu Północnym i w wielu innych miejscach. Przy tak sztucznie zdołowanej cenie i rosnących kosztach i popycie, wydobycie będzie spadać, a nierównowaga spowoduje kolejny szok naftowy.