Notowania

gospodarka
29.03.2017 07:49

Mocne wzrosty na Wall Street. To koniec przeceny po porażce Trumpa?

Sprawdź, jaki przebieg miała wtorkowa sesja na nowojorskiej giełdzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK)

Wtorkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się solidnymi wzrostami głównych indeksów.

Nastąpiło to przede wszystkim dzięki lepszemu od oczekiwań odczytowi indeksu zaufania konsumentów. Liderami zwyżek były firmy z branży finansowej.

Indeks Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,80 proc. do 20 715,18 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,73 proc. i wyniósł 2 358,57 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,60 proc. i wyniósł 5 875,14 pkt.

Ze spółek w USA najlepiej radziły sobie przedsiębiorstwa z branży finansowej, a najgorzej telekomy. W Stanach Zjednoczonych uwagę zwrócił marcowy odczyt indeksu zaufania amerykańskich konsumentów, który nieoczekiwanie wzrósł do poziomu ostatnio widzianego w grudniu 2000 roku.

"To jest rynek, który mówi: 'o złych informacjach pomyślę jutro'. Amerykańska gospodarka w 70 proc. opiera się na konsumentach, dlatego dane o ich zaufaniu są ważne" - powiedziała Kim Forrest, starszy analityk rynków akcji z Fort Pitt Capital.

W ostatnich dniach na rynkach nie widać jednak zbyt dużej dozy optymizmu.

Po wycofaniu w piątek spod obrad Kongresu projektu ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych American Health Care Act (AHCA) nie ustają spekulacje o przyszłości polityki fiskalnej Stanów Zjednoczonych i realizacji obietnic wyborczych przez administrację Donalda Trumpa.

Przyjęcie AHCA, poprzez zmniejszenie obciążeń dla budżetu, miało być kluczowe dla wdrożenia reformy podatkowej przez administrację Donalda Trumpa.

W zgodnej ocenie analityków, porażka negocjacyjna prezydenta USA może wydłużyć perspektywę wdrożenia zmian w ordynacji podatkowej. Wskazuje się także, że reforma w ostatecznym kształcie prawdopodobnie będzie zakrojona na mniejszą skalę niż życzy sobie tego Trump i jego otoczenie.

Tym samym oczekiwania rynkowe na wzrost zysków amerykańskich spółek oraz wyższą inflację mogą przesunąć się o kilka kwartałów, co może skutkować rewizją w dół oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w USA w najbliższych kwartałach.

W oczekiwaniu na szczegóły prac nad planami fiskalnymi Trumpa, rynki pilnie śledzą wypowiedzi członków banków centralnych.

Na rynku ropy naftowej wzrosty. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 48,3 USD, po zwyżce o 1,2 proc. Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 1,2 proc. do 51,4 USD za baryłkę.

Tagi: gospodarka, giełda, finanse, pap, dji, nasdaq, s&p500, usa, wiadomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-03-2017

XyzLudzieÅmyslcieTrocheOImnych

Rozwiń komentarze (1)